Ukupno: 720883
Likovno – literarni natječaj: MOJA PRVA KNJIGA
Autor: Terezija Zokić, 30. 9. 2011.

„Ljetno sunce rano je izišlo. Osvijetlilo je ulice i zgrade velikoga grada. Sve se budilo osim jednoga malog osamljenog stanovnika. Na prašnjavoj cesti spavao je mirno sjajni vijak.“

Ovako počinje priča Velike avanture maloga vijka autorice MAGDALENE BARAS, učenice 3.b razreda OŠ Bijaći...

S pravom stoji uz njeno ime ovo: „autorica“. Naime, Magdalenina priča je prošle školske godine još  kao „drugaša“ poslana na državni likovno-literarni natječaj Moja prva knjiga koju već sedmu godinu zaredom organizira Centar za neohumanističke studije-CNS u Karlovcu. Na ovaj posljednji natječaj pristiglo je gotovo 650 slikovnica učenika od prvog do osmog razreda gotovo iz cijele Hrvatske. Inače, posebnost ovog natječaja je da svi natjecatelji moraju biti, ne samo autori teksta priče, nego je i sami ilustrirati. Prvonagrađeni učenici su tako stekli  privilegij da se njihova priča tiska u obliku slikovnice.

Da se radi o prestižnom natjecanju i nagradi, svjedoči činjenica da su u izboru najboljih radova na ovom natjecanju  sudjelovali  i vrhunski dječji pisci  Sanja Pilić i Tito Bilopavlović. Oni su ujedno i čestitali prvonagrađenim učenicima  i uručili im vrijedne  poklone. Svečana dodjela nagrada i bogati prigodni program održan je u Gradskom kazalištu  Zorin dom u Karlovcu.

Na putu u Karlovac Magdaleni je pravila društvo i Domina Poparić, učenica 3.b razreda koja je također poslala na ovaj natječaj svoju slikovnicu Kocke i njihove pustolovine. Ono što će, vjerojatno, njih dvije najviše pamtiti  zasigurno jest  susret  s književnicom Sanjom Pilić kojoj nije bilo nimalo teško odvojiti malo vremena da se fotografira s Magdalenom i Dominom, te potpiše u slikovnicu svojoj (možda) budućoj kolegici.

O kakvoj je priči zapravo riječ, najbolje govore riječi recenzije koju potpisuje upravo Sanja Pilić:

„Magdalena Baras napisala je vrlo osebujnu i originalnu priču o malom vijku koji želi otkriti tko je on zapravo i kome može koristiti. Neuobičajeno dobar tekst za djevojčicu koja pohađa drugi razred osnovne škole prati i šarmantan crtež u tehnici akvarela i kolaža. Posebno je dobro riješena stranica u kojoj vijak razgovara sa svjetiljkom, a grad se nazire u pozadini. Dobri dijalozi, a priča odiše toplinom i osvaja svojom začudnošću“

A naša „novopečena autorica“? Ona je sigurno na kraju dana provedena u Karlovcu mogla zadovoljno u sebi ponoviti riječi njenog malog junaka kojima završava njegova avantura:

„Ovo je za mene bio odličan dan!“