Osnovna škola "Bijaći" Kaštel-Novi

Tražilica

Maslinik

Škola je u okviru projekta «Sačuvajmo Bijaće za 21. stoljeće!» 1999. godine dobila na korištenje od «Kaštelanskih staklenika» maslinik koji se nalazi na području pogona Križine.
Maslinik je tada bio star 11 godina i sadržavao je tristotinjak stabala, uglavnom talijanskih sorti maslina, koje se prostiru na 6000 m.
Maslinik je bio zapušten, zemlja iscrpljena i trebalo je izvršiti sanitetsku obradu stabala i prihranjivanje kao i obaviti temeljito čišćenje.
Našim je učiteljima i učenicima tada stručnim savjetima pomogao dipl. ing. Dobroslav Elezović, najpoznatiji maslinar u Dalmaciji.
Vec sljedeće godine maslinik je urodio plodom.
Učenici i učitelji brinuli su se o masliniku koji je svake godine davao bogatiji urod.

Zbog radova na Jadranskoj magistrali, a zbog sigurnosti učenika, privremeno su zaustavljene aktivnosti na tom području.

BERBA MASLINA 2005.

Neugodno smo se iznenadili došavši u školski maslinik raspoloženi i spremni za berbu. Naime, nepoznat netko već je "prošetao" našim maslinikom i pobrao ono što se pobrati dalo. Nama je ostalo tek da dovršimo posao pa tako nećemo imati očekivanu i željenu količinu ekstra djevičanskog maslinovog ulja visoke kakvoće.
Berba maslina je posebna prilika za druženje učenika i svih djelatnika škole. Ove nas je godine dočekalo lijepo vrijeme i šteta je tim veća što ga nismo mogli iskoristiti.
Školski maslinik s tristotinjak stabala svake je godine davao sve bogatiji urod, a tako dobiveno maslinovo ulje pakirano u bočice, postalo je prepoznatljivi suvenir kojim smo darivali prijatelje i posjetitelje škole.

Bočice s maslinovim uljem lijep su suvenir našim brojnim posjetiteljima.