Ukupno: 720959
Ja, ti, mi, vi … svi smo ljudi
Autor: Ivanica Debak Banović, 21. 11. 2016.

"Tolerancija je poštivanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti svjetskih kultura, oblika izražavanja i bivanja ljudi. Tolerancija se učvršćuje znanjem, otvorenošću, komunikacijom i slobodom misli, savjesti i uvjerenja.“

(UNICEF, Deklaracija o načelima tolerancije, 1995.)

Otkad je prošle školske godine u našoj školi pokrenut projekt  Ja, ti, mi, vi … svi  smo ljudi, u svrhu promicanja i izgradnje zajedničkog suživota te prihvaćanja različitosti među ljudima, sve veći broj učenika i učitelja se uključio u njegovu realizaciju.

I naši petaši, učenici 5.b. i 5.d razreda,  sa svojim razrednicama Ivanicom Debak, Marijanom Eterović Faraunić te vjeroučiteljicom Natalijom Burazin posjetili su sakralne objekte našeg najvećeg županijskog centra: sinagogu, Medžlis Islamske zajednice te Župu Gospe od Zdravlja.

Jedna od najzanimljivijih kultura, ona židovska, našim učenicima je predstavljena  u splitskoj sinagogi, trećoj najstarijoj u Europi, iza praške i dubrovačke. Predstavnik Židovske općine  u Splitu, koja broji stotinjak članova, održao je poučno  predavanje o liturgijskim predmetima židovske vjere te strpljivo odgovarao na brojna pitanja naših znatiželjnih učenika.

S poviješću Islamske zajednice u Splitu upoznali su nas imam Medžlisa Islamske zajednice u Splitu Vahid efendija Hadžić i njegova žena Suada. Proveli su nas samim prostorom Medžlisa, upoznali sa svojom tradicijom i običajima prikazujući zanimljivu 3D powerpoint prezentaciju. Znatiželjnost naših učenika i ovdje je došla do izražaja jer predviđeno vrijeme boravka nije bilo dostatno za sva njihova  pitanja.

Za kraj našeg boravka u Splitu prigodno smo posjetili Župu Gospe od Zdravlja koja je obilježavala svoj najveći blagdan Gospe od Zdravlja. Središnje jutarnje misno slavlje predvodio je splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić u kojem je naglasio kako je to blagdan u kojem nosimo u sebi zahvale i prošnje za sebe i svoje najmilije te za našu domovinu i svijet.

Zadovoljstvo na licima naših učenika, njihova želja za znanjem i spremnost za prihvaćanjem  drugog i drugačijeg još su jednom potvrdili kako realizacijom aktivnosti predviđenih  planom i programom Građanskog odgoja i obrazovanja te Školskog kurikuluma naša djeca uistinu postaju odgovorni i aktivni članovi društva, razvijaju toleranciju te poštuju različitosti.