Održana 31. ČAkavska večer Sve ČA 'oću – to i mogu!
Autor: Administrator , 3. 7. 2022.

31. ČAkavska večer Sve ČA 'oću – to i mogu! održana je 30. lipnja 2022. u kinu Sv. Juraj u Kaštel Sućurcu te je unatoč visokoj temperaturi okupila znatan broj zaljubljenika u čakavsku 'rič'. Nazočne je pozdravila ravnateljica Jadranka Šošić koja je istakla značaj očuvanja lokalnog dijalekta što OŠ Bijaći nizom aktivnosti nastoji dulje od 30 godina.

„Kada smo početkom 90-ih godina sudjelovali u Turbo limach showu, rekli su Bijaći su najjači i od tada do danas, pokazujemo tu snagu i vjerujem da će Bijaći, kako sa mnom na čelu, tako nadam se, i s nekim drugim, nastaviti raditi i čuvati tradiciju, svoju kulturu i svoj jezik. Duže od trideset godina predstavljamo dječje talente i kreativnost, njegujemo i čuvamo 'lipu' čakavsku 'rič', a ugostili smo i brojna poznata imena, njih više od 70, između ostalih i neke koji više nisu s nama poput Olivera Dragojevića, Borisa Dvornika, Josipa Gende, Špira Guberine, Ljube Stipišića, Čede Martinića, Zoje Odak i drugih. No, koliko god se trudili, ove manifestacije možda ne bi bilo da nije potpore nadležnih institucija, kojima ovom prilikom zahvaljujem“ – dio je pozdravnog govora ravnateljice Šošić, koja je zahvalila i svim svojim djelatnicima i učenicima koji su dali svoj obol realizaciji ČAkavske večeri.

Posebni gosti u publici ove večeri bili su državni tajnik Tomislav Paljak, predstojnik splitske podružnice Agencije za odgoj i obrazovanje Vlade Matas, Igor Stanišić, zamjenik pročelnika Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, tehničku kulturu i sport Splitsko-dalmatinske županije, viši savjetnik u Gradu Kaštela Mate Barun, pojedini kaštelanski vijećnici, ravnatelji kaštelanskih i drugih škola,  ravnatelj Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja Vinko Filipović, direktor Školske knjige Ante Žužul sa suradnicima, predstavnik Profil Kletta Stipe Bjeliš, sindikalist Željko Stipić i mnogi drugi.

T. Paljak, V. Matas, I. Stanišić i M. Barun naglasili su važnost ovakvih manifestacija u očuvanju jezika, kulture i identiteta jednog naroda, a Igor Stanišić je navijestio mogućnost podizanja ovoga projekta na još višu razinu uključivanjem u Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije. Posebno je istaknuto kako ČAkavske večeri nisu samo jedna večer već cijeli projekt koji obuhvaća i mobilnu manifestaciju Dica i ČAkavica, brojne skupove, radionice, kao i međunarodni literarni, recitatorski i likovni natječaj ČA u versin, riči i pinelu. U skladu s tim, ovom prigodom Klara Mitar je predstavila novi Zbornik radova sudionika u 6. i 7. natječaju, dok su mali recitatori Stipe Bartulović, Maris Rogošić, Maja Klarić, Maris Restović i Natali Galinec, sudionici natječaja, na pozornicu donijeli izvedbe pjesama napisanih na čakavici.

Nakon pauze zbog korona okolnosti, školska dramska skupina Dračice imala je zadatak publici dočarati dramolet Kako od diteta učiniti čovika? koji je napisala Nataša Jukić, a režiju su potpisale Sandra Špika i Marina Pažanin, glazbu Ivan Cinotti, scenografiju Anamarija Bašić i Ante Bogić, jedinstvene snage škole Bijaći.

A priču, koja je na trenutke izazivala salve smijeha, o odrastanju, obiteljima i njihovim željama, na izniman način ispričali su učenici petih razreda Stipe Šimera, Lucija Veljača, Lana Sučić, Helena Deković, Franka Matković, Jakov Lemo, Anđela Vujević i Lovre Rođaković te četvrtaš Stipe Bartulović.

Pjesnik i skladatelj Nikša Krpetić predstavio je dio svoje poezije, a cijelom koloritu večeri obol su dale i Bijaćke meštrovice, pod ravnanjem maestra Ivana Cinottija.

Za raspjevani završetak programa pobrinula se pjevačica Ivana Kovač koja je izvela set popularnih glazbenih hitova. Zanimljivost je bila da su je pri tome pratili momci, za ovu prigodu formiranog VIS Bijaći: Ivan Cinotti, Mario Žuvela, Filip Botić i Ante Čirko, ili kako je voditeljica programa Lucija Carev kazala, izmiješana kombinacija od tri nekadašnja učenika i tri sadašnja djelatnika škole Bijaći.

I to je medijima bio dodatan argument za zaključak kako je ova škola rasadnik talenata, pametnih mladih ljudi i uspješnih članova ove zajednice.

Projektu ČAkavske večeri  i ove je godine stigla potpora Ministarstva znanosti i obrazovanja, Agencije za odgoj i obrazovanje, Splitsko-dalmatinske županije i Grada Kaštela, a program je realiziran uz pomoć izdavačkih kuća te brojnih prijatelja s kojima suradnja traje dugi niz godina.

Za dugogodišnju suradnju u više projekata, posebno u projektu Sačuvajmo Bijaće u 21. stoljeću, kao i za nedavnu organizaciju 10. susreta Dica i ČAkavica, ravnateljica J. Šošić zahvalila je prigodnim darom Zoranu Blaževiću, ravnatelju OŠ kneza Trpimira iz Kaštel Gomilice koji početkom rujna odlazi u zasluženu mirovinu. Zahvalila je i Marini Nikolić, knjižničarki OŠ kneza Trpimira za uspješnu koordinaciju 10. susreta Dica i ČAkavica te Emi Braškin, osmašici iste škole koja je sudjelovala u svih 10. susreta Dica i ČAkavica, još od vrtićkog uzrasta.

Svime što je i ovom prigodom, organizacijom 31. ČAkavske večeri zajedničkim snagama napravio tim OŠ Bijaći, dokazali smo da u školi Bijaći, unatoč visokoj temperaturi, baš sve ČA 'oćemo – to i možemo!.