I NEDOVRŠENI SVIJET UZNEMIRUJEM SVOJOM SLOBODOM!
Autor: Administrator , 31. 5. 2022.

Organizacijski odbor Noći knjige u suradnji s Hrvatskom udrugom školskih knjižničara organizirao je nagradni natječaj I nedovršeni svijet uznemirujem svojom slobodom!

Natječaj je, u skladu s ovogodišnjom temom Noći knjige, nazvan prema poznatim stihovima Vesne Parun.

Povjerenstvo u sastavu: Vanja Jurilj (Hrvatska udruga školskih knjižničara), Iva Perković (Moderna vremena) i književnik Hrvoje Marko Peruzović, odabralo je tri pobjednička rada.

U kategoriji učeničkih radova osnovnih škola (od 1. do 4. razreda) pobijedila je pjesma Neću reć… našeg učenika STIPE BARTULOVIĆA iz 4. b, a u organizaciji školske knjižničarke Marine Kelava i mentorice Katarine Radman.

Osim Stipe, poklon-paketom knjiga nagrađena je i naša školska knjižnica.

Obrazloženje povjerenstva:                                                                                       Svjesni smo činjenice da je ovogodišnja tema, a i društveni trenutak u kojem je - i zbog kojega je odabrana, prilično zahtjevna. Ipak, velik broj pristiglih učeničkih literarnih radova ukazuje nam da kod učenika i njihovih mentora postoji i hrabrost za osvajanje prostora slobode i potrebne vještine za oblikovanje tog iskustva u  pisanu riječ. Primjetan broj literarnih radova pristigao je u obliku stiha od kojih su neki iznimno uspješni, a tome svjedoči i odabir nagrađenih radova.

Nedovršeni svijet - aktualna politička situacija ostavila je traga i u promišljanjima učenika vezanim uz slobodu, jedan dio radova jasno govori o aktualnim ratnim sukobima koji zaokupljaju i brinu svjetsku javnost. Drugi aspekti nedovršenog svijeta - nasilje, nerazumijevanje i neprihvaćanje drugih i drugačijih su, nažalost, i dalje prisutni u životima, pa i literarnim radovima naših učenika. Ipak, za veliki broj učenika ljubav je i dalje važan oblik osjećanja slobode, a organizatore Noći knjige - i ovoga natječaja raduje činjenica da učenici i dalje osjećaju knjigu kao prostor slobode!

Stipe je po svoju nagradu otišao na osmu po redu KNJIŽNU BOOKU održanu 27. svibnja u velikoj auli Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu. To je bila još jedna svečanost knjige i čitanja, ove godine posvećena stotoj obljetnici rođenja pjesnikinje VESNE PARUN.

Osim recitiranja svojih stihova nastupio je i u svečanom programu KNJIŽNE BOOKE govoreći monolog Zvonimira Baloga  Kako je slon postao miš za kojeg je također pobrao sve pohvale prisutnih. Od BOŽIDARA PROSENJAKA kao uspomenu na druženje dobio je knjigu Divlji konj.

Autor: Katarina Radman