preskoči na sadržaj

Osnovna škola Bijaći

Login

"Dok ne cijenite sebe, nećete cijeniti ni svoje vrijeme. Dok ne cijenite svoje vrijeme, nećete ništa učiniti s njim."
M. Scott Peck
: Citati o vremenu

SafetyNet - Bitka za sigurnost

Eko - panoi

Eko panoi ožujak

 

Sve eko panoe možete pogledati klikom na OVDJE

PRVI SVJETSKI RAT

Globalnoj inicijativi Happy pridružili su se i učenici naše školi filmom izrađenim na satu informatike.

Film izradile Ana Guja i Sofija Ritta Bojčić

Anketa
Koliko vremena provodite na internetu dnevno








Raspored odvijanja nastava

JUTARNJA SMJENA

  1. 8.00 – 8.45  
  2. 8.50 – 9.35  
  3. 9.40 – 10.25

VELIKI ODMOR 10.25 – 10.45  

  1. 10.45 – 11.30  
  2. 11.35 – 12.20
  3. 12.25 – 13.10 

POSLIJEPODNEVNA SMJENA

  1. 14.00 – 14.45
  2. 14.50 – 15.35
  3. 15.40 – 16.25

VELIKI ODMOR 16.25 – 16.45

  1. 16.45 – 17.30
  2. 17.35 – 18.20
  3. 18.25 – 19.10
Radovi učenika

Školski list Kapljice

Kapljice 2022

Kapljice 2022

Kapljice 2022

Kapljice 2021

Kapljice 2019.

Kapljice 2018.

kapljice 2015/2016

Kliknite na naslovnicu da biste prelistali časopis

Vremenik II. polugodište 2018./.2019.

Brojač posjeta
Ispis statistike od 9. 6. 2011.

Ukupno: 722195
Ovaj mjesec: 1643
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Naši osmaši u posjetu Litvi – treća mobilnost projekta European Schools for Sustainable Development
Autor: Administrator , 5. 6. 2022.

U okviru projektne mobilnosti, učenice Mia Orlić i Petra Grbeša (8.b) te Klara Knežević i Gabriela Biluš-Gagić (8.c) uz pratnju učiteljice Zorane Duplančić, ravnateljice Jadranke Šošić i koordinatora projekta učitelja Petra Perića, posjetili su Litvu od 30. svibnja do 03. lipnja.


Program u Litvi je bio sadržajan i zanimljiv. Naše putovanje je započelo u nedjelju odlaskom za Dubrovnik gdje smo poput pravih turista uživali u ljepotama našeg grada ali i bježali u sjenu sklanjajući se od ljetnoga sunca. Sletjevši u Vilnius, glavni grad Litve dočekalo nas je svježe i kišno vrijeme koje će nas uz sunčana i topla razdoblja pratiti tijekom cijelog boravka. O zelenilu ne treba mnogo pričati. Slike govore za sebe.

Prvi dan smo proveli u Vilniusu gdje smo se susreli s dragim prijateljima iz partnerskih škola. Domaćini Enrika i Irma su nas upoznale s kulturno-povijesnom baštinom glavnoga litvanskoga grada, a zatim smo po kišnom i prohladnom vremenu posjetili srednjovjekovni Trakai. U njemu su se učenici i pratitelji upoznali sa srednjovjekovnim oružjem i načinima ratovanja. Navečer smo školskim autobusom otišli za Marijampolė gdje će boraviti učitelji, a učenici su produžili svoj put do dvadesetak kilometara udaljenog Vilkaviškisa gdje su bili smješteni kod obitelji domaćina. Naše učenice su provele vrlo ugodno i sadržajno zanimljivo vrijeme s obiteljima i vršnjacima tijekom slobodnog vremena nakon završenih projektnih aktivnosti.

Drugi dan smo započeli sa svečanim otvaranjem projektne mobilnosti u školi domaćina te smo se  upoznali sa školom i načinom rada s učenicima. Zadivile su nas aktivnosti koje učenici imaju i aktivno u njima sudjeluju posebno u području glazbe, plesa i likovnog stvaralaštva. Škola je i vrlo ekološki osvještena. Naše učenice Petra i Mia su kroz prezentaciju predstavile 11. cilj održivog razvoja Održivi gradovi i zajednice, a Gabriela i Klara Jedan korak prema zdravom životu. Nakon IKT radionice s tematikom integrirana nastava engleski jezik – geografija, posjetili smo gradsku upravu gdje smo se susreli s gradonačelnikom Vilkaviškisa kojemu je ravnateljica dala prigodni poklon naše škole. Kako bismo zdravo živjeli, svaki tim je instalirao aplikaciju #WALK15 te su se nacionalni timovi u idućim danima natjecali tko će napraviti više koraka i time posaditi više virtualnih stabala. Zauzeli smo drugo mjesto, a tko zna što bi bilo da je našim dvjema učenicama prva dva dana aplikacija brojala korake. Na kraju radnog dana posjetili smo Otvoreni centar za mlade u Vilkaviškisu gdje su se učenici družili kroz igru.

Treći dan smo se upoznali s dvorom Raudondvaris gdje smo se šetnjom s kontesom Elizabeth  (voditeljicom odjevenoj u suprugu nekadašnjeg vlasnika imanja) upoznali sa životom obitelji nekadašnjih vlasnika krajem 19. i u prvoj polovici 20. stoljeća. A zatim smo se vratili u 22. stoljeće kroz posjet modernijem i većem gradu Kaunasu koji nas je ugodno iznenadio modernim urbanim izgledom gradskog središta. Najzanimljiviji dio je bio prolazak kroz Muzej slijepih koji se nalazi ispod crkve sv. Mihovila Arkanđela koji je bio za one hrabrije.  Poslijepodnevne sate smo proveli u školi domaćina gdje smo pogledali prezentaciju rezultata istraživanja „Eating habits in partner countries“. Svaka škola je preko koordinatora provela anketno istraživanje na uzorku od 50 učenika u svojim školama. Svaka zemlja je, organizirana u kulinarske timove, sudjelovala u pripremi zdravog domaćeg jela. U kaosu koji je vladao školskom kuhinjom nastala su raznovrsna jela, ali naš tim je odnio pobjedu jer smo svima ne zasolili nego zasladili. Uz slanutak na salatu te puru s jogurtom, zvijezda večeri je bila kaštelanska torta koju je uz pomagače napravila naša ravnateljica te pobrala pohvale. Pripremljena hrana je zapakirana i darovana potrebitima.

Četvrti dan smo započeli izletom na imanje Paežeriai Manor House a u središtu domaćih rukotvorina u Virbalis Gates smo uz tradicionalni ručak i običaje sudjelovali u izradi ukrasnog konca, tkanju, pečenju kruha, izradi lončarije i svijeća. U poslijepodnevnim satima smo u STEAM središtu u Mariampoléu sudjelovali u integriranim radionicama bilogije i zdravog života s temom Čista voda i sanitarni uvjeti te Zdrava prehrambena piramida.

Peti dan smo posjetili sobu za osjete, gdje često borave učenici s posebnim potrebama ali ju posjete i  učenici koji osjete potrebu. Soba služi za meditaciju, razmišljanje, smirivanje, ...  Složili smo se da bi ovu ideju trebalo preuzeti. Nakon službenog koncerta i predstave, uslijedila je i svečana dodjela potvrda za sudjelovanje u projektnoj mobilnosti. Zatim smo posjetili Regionalni park Vištytis gdje smo od ruske granice (Kalinjingradska oblast) bili udaljeni svega dvjestotinjak metara. Nakon razgleda postava muzeja, isprobali smo kako je gaziti bosim nogama po mahovini, žalu i pijesku, grančicama, drvetu, šiškama te kestenju u dubokoj šumi. To se zove biti povezan s prirodom! Nakon ručka zasadili smo (uz virtualne) i pravo drvo u školskom dvorištu u čemu su ključnu ulogu odigrala tri učitelja imenom Petar, dva iz Rumunjske i pisac ovih redaka. A onda iznenađenje kroz posjet nacionalnom proizvođaču sladoleda Art Glacio  gdje smo se upoznali s načinom izrade sladoleda ali i njihovom degustacijom. Slobodno vrijeme učenici su proveli sa svojim vršnjacima, a učitelji u razgledavanju Marijampoléa.

Subotnje jutro je prošlo kroz opraštanje od domaćina ali i timova jer smo se razdvojili na svojim putevima u povratku našim domovima. Da bude zanimljivije prohodali smo desetak metara i po Latviji sliječući u zračnu luku u Rigi gdje smo uhvatili let za Dubrovnik. Uz neplanirani ali potrebni rally stigli smo na vrijeme u Dubrovnik te sjeli u autobus za Split. U ranim nedjeljnim jutarnjim satima, umorni ali i puni utisaka sretno smo stigli svojim kućama.

Sada slijedi povratak u stvarnost završetka nastavne godine ne zaboravljajući da je i Erasmus+ projekt sa svojim aktivnostima pozitivan primjer školskog i nastavnog života koji donosi veliko iskustvo učenicima i učiteljima. Hvala domaćinima u Litvi na lijepom gostoprimstvu!

Autor: Petar Perić





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju