Stipe na Goranovom proljeću
Autor: Administrator , 23. 5. 2022.

Goranovo proljeće najstarija je hrvatska pjesnička manifestacija nastala davne 1963. kao uspomena na mladog hrvatskog pjesnika Ivana Gorana Kovačića.

I ove godine je u sklopu Goranovog proljeća prosudbeno povjerenstvo odabralo tri nadarena mlada pjesnika u kategoriji osnovnih škola i tri u kategoriji srednjih škola.                                            Za ovo natjecanje učenici su morali poslati najmanje deset svojih pjesama.

Naš učenik STIPE BARTULOVIĆ iz 4. b razreda pod vodstvom  mentorice Katarine Radman poslao je 13 pjesama te je nagrađen 2. nagradom u kategoriji osnovnih škola.

U nastavku pročitajte obrazloženje prosudbenog povjerenstva i osvrt na njegove pjesme:

OBRAZLOŽENJE

„U pjesmama Stipe Bartulovića odjekuju sunce, vedrina, toplina i bistrina, a njihova je ljepota jednako snažna i ritmički živa u dijalektalnoj izvedbi kao i u pjesmama napisanim u standardu. Stihovi ovog mladog pjesnika izravno i srčano pozivaju čitatelja – djecu, odrasle – da otklone tamu, da se liše mraka, da otvore srce, kao da se izravno oslanjaju na poruku velikog pjesnika Tina Ujevića svojim potomcima o kristalnoj kocki vedrine i o radosti svetijoj od tuge. Vjerujemo pjesniku kad poziva na jasnoću odrasle ljude, koji su se od nje otuđili.“

Svoju nagradu Stipe je primio prvog dana proljeća, 21. ožujka u Lukovdolu, rodnom mjestu Ivana Gorana Kovačića,  gdje je govorio svoje stihove i pobrao simpatije prisutnih.

Jedna od nagrada bile su pjesničke radionice organizirane u sklopu Goranovog  proljeća krajem svibnja, pa je Stipe sa svojom mentoricom ponovo išao u Gorski kotar. Iako je bio jedini prisutni osnovnoškolac, proveo je nekoliko veoma zanimljivih, ugodnih dana u društvu nagrađenih učenika - pjesnika maturanata i vrsnih voditelja radionica.

Program radionica započeo je pjesničkom radionicom pod vodstvom pjesnika Gorana Čolakhodžića (između ostalog dobitnik je nagrade Goran za mlade pjesnike 2015.)  koji je podijelio svoja znanja i iskustva s mladim pjesnicima i dao im poticaj da se nastave baviti pisanjem. Na kraju radionice pisali su pjesmu na zadanu temu u ograničenom vremenu. Tako je nastala nova Stipina pjesma Srce zna koju je i sam voditelj pohvalio.

Slijedila je i književna večer u Izložbenom prostoru Vrbovsko pod vodstvom Davora Grgurića (pjesnik, predsjednik riječkog ogranka Društva hrvatskih književnika, novinar…) na kojoj se Stipe imao priliku predstaviti, objasniti kako nastaju njegove pjesme i kako odabire teme. Nakon ugodnog razgovora s publikom govorio im je svoje pjesme.

Drugi dan je prisustvovao radionici kreativnog pisanja pod vodstvom Sanje Vučković iz Centra za kreativno pisanje. Za vrijeme radionice vladala je ugodna atmosfera, a mladi pjesnici su kroz razgovor, pisanje i zabavu usavršavali svoj talent. Iskazali su svoje pjesničko umijeće, ovaj puta pisanjem pjesme na 19 zadanih nepovezanih glagola i imenica. Ponovo je rezultat bio veoma zanimljiva Stipina pjesma.

Našlo se vremena i za posjet rodnoj kući Ivana Gorana Kovačića u Lukovdolu - Memorijalnom muzeju Ivana Gorana Kovačića, u kojem je Stipe pobliže upoznao njegov život i rad. Najviše mu se svidjela središnja soba s rekonstrukcijom pjesnikova radnog prostora.

Na povratku kući posjetio je i Ivaninu kuću bajke, jedinstven u svijetu, multimedijalni i interaktivni centar u spomen spisateljice Ivane Brlić-Mažuranić.

Bilo je to jako kreativno, poučno i zabavno iskustvo za našeg Stipu koji je predstavio našu školu u najljepšem svjetlu.