Ukupno: 719649
Završen tjedan projektne mobilnosti (Living Heritage) – European Schools for Sustainable Development
Autor: Petar Perić, 2. 4. 2022.

Kao što smo već izvijestili, naša škola je u proteklom tjednu bila domaćin učenicima i učiteljima iz partnerskih škola iz Mađarske, Litve, Turske i Rumunjske. Tjedan je bio prepun događanja, obilazaka, upoznavanja, prezentacija, radionica, druženja ali i iznenađenja. Ne smijemo zaboraviti da su vidljive aktivnosti tijekom pet dana mobilnosti zapravo samo vrh onoga što se događalo u tjednima (i mjesecima) ranije, a to su pripreme i organizacija cjelokupne projektne mobilnosti uz neizostavno uređenje prostora škole.

Hvala svima koji su sudjelovali u različitim aktivnostima i pridonijeli tome da se naša škola pokaže kao dobar domaćin. Prema viđenom i doživljenom te prema povratnim informacijama kolega učitelja  te njihovih učenika, pokazali smo se i više nego dobri domaćini. Kao koordinator ponosan sam i na naše učenike koji su se pokazali gostoljubivi i spremni „za akciju“ u radu i druženju sa svojim vršnjacima. Sve planirano je i ostvareno. I više od toga. Svakako jedno veliko, novo i pozitivno iskustvo za sve nas.

Ovdje možete vidjeti aktivnosti prema danu te priložene fotografije.

NEDJELJA 27. ožujka 2022.

• doček gostiju i njihov smještaj u obitelji domaćine / hotel

PONEDJELJAK 28. OŽUJAK 2022.

• svečanost otvaranja projektne mobilnosti (detaljnije pogledati u članku u ranijoj objavi)
  • učenici i učitelji su se upoznali sa školom domaćinom
  • šetnja do središta Kaštel Novog; upoznavanje sa starom Mastrinkom
  • prezentacija i predavanje – Living Heritage - cultural and natural heritage and tourism development through sustainable development (koordinator Petar Perić)
  • učeničke prezentacije i predavanja na temu: Primjer - lokalna baština – resurs turističkog razvoja (gostujući učenici i naše učenice Ana Čavka i Klara  Knežević – Bijaći – od sv. Marte do sv. Nofra)
  • prezentacija i predavanje na temu: Obrazovni sustav u našoj zemlji (gostujući učenici i učitelji – Árpád Dulka, Petru Istrate, naša učenica Anđela Šilović)
  • prezentacija i radionica EKO parlament s učenicima (Eszter Baráti M. Kinga)
  • druženje uz glazbu

UTORAK 29. OŽUJAK 2022.

• obilazak lokaliteta Bijaći – Stombrate i Veli Bijać – šetnja planiranom poučnom stazom (promocija zdravog načina života) uz upoznavanje prirodnih i kulturnih obilježja
  • predavanje o crkvama sv. Marte i sv. Nofra, Trpimirovoj darovnici (Petar Perić) i gosti iznenađenja – ranosrednjovjekovni ratnici povijesne postrojbe Praetoriani Croatorum (Mate Božić i Filip Ninčević) koji su demonstrirali srednjovjekovne načine borbe i oživjeli povijest – Živuća baština
  • posjet vjetroparku Danilo – Kraljice uz predavanje i demonstraciju funkcioniranja vjetroelektrana (Tomislav Perkov), iznenađenje – pokloni tvrtke vlasnika
  • posjet i obilazak grada Trogira – iznenađenje – posebno dogovoreno otvaranje katedrale i njene riznice uz kratko predavanje
  • predavanje na temu: Voda u Kaštelima (učenice: Ema Petra Jurić i Paulina Sirovica), prezentacija na temu Elektroliza vode i STEM radionica – ispitivanje ph vrijednosti uzoraka vode (Diana Marin)
  • predavanja i prezentacije na temu Obnovljivi izvori energije (učenici: Dora Kapetanović, Mia Orlić, Petra Grbeša, Marija Topić, Roko Mikelić i Tonči Jukić)

SRIJEDA 30. OŽUJAK 2022.

• posjet i obilazak grada Splita (Petar Perić, Zorana Duplančić)
  • posjet i obilazak Kaštel Lukšića i dvorca Vitturi (muzejski postav – Petar Perić)
  • predavanje – priča o Miljenku i Dobrili – gost iznenađenja Nataša Birčić – Živuća baština
  • demonstracija plesa i kratko predavanje  - gosti iznenađenja KUD Ante Zaninović
  • radionica povezana s pričom o Miljenku i Dobrili na temu: Osobna sloboda, odlučivanje i prihvaćanje različitosti (Zorana Duplančić)
  • radionica povezana s obilježavanjem GeoNight 2022 – izrada plakata s temom Living Heritage / Živuća baština (Petar Perić)
  • aktivnost iznenađenja – sportske igre za učenike u školskoj dvorani
  • prezentacija i radionica za učitelje „eTwining training“ (Necip Akça)
  • slobodno vrijeme s obiteljima domaćinima

ČETVRTAK 31. OŽUJAK 2022.

• posjet i razgledavanje NP Krka (prirodna i kulturna baština, Petar Perić, Sanja Mikelić)
  • posjet i razgledavanje Sokolarskog centra u Dubravi – predavanje i demonstracija s pticama grabljivicama (Emilijo Menđušić)
  • posjet i razgledavanje Šibenika i katedrale sv. Jakova uz predavanje (Petar Perić) uz posjet ustanovi Civitas Sacra – interaktivno upoznavanje sa sakralnom umjetnošću i gradnjom šibenske katedrale

PETAK 01. TRAVANJ 2022.