Ukupno: 720869
100 godina školske zgrade OŠ „Bijaći“ u Kaštel Novom
Autor: Šimun Višević, 3. 12. 2011.

Osnovna škola „Bijaći“ iz Kaštel Novog obilježila je 100 godina školske zgrade u prepunom dvorcu Vitturi u Kaštel Lukšiću, a u suradnji s kaštelanskim muzejom. Nazočnima se obratila prof. Ankica Babin, ravnateljica Muzeja koja je naglasila da je ova suradnja povodom velikog jubileja škole „Bijaći“ polučila izdavanje publikacije Škola u Kaštel Novome – Školska kronika 1913. – 1941. godine koju je priredila viša kustosica muzeja Sanja Acalija,...

a promovirao ju je dr. sc. Miljenko Buljac koji je ukazao na iznimnu važnost podataka koje obuhvaća ova građa koja mnogo govori o društveno-političkom uređenju tog vremena.

Ravnateljica OŠ „Bijaći“ prof. Jadranka Šošić zahvalivši zaslužnima, rezimirala je sve ono što je tijekom ove 2011. godine napravljeno u čast 100 – te godišnjice školske zgrade i najavila monumentalnu monografiju Škole koja je u izradi, a glavninu sredstava za ovaj projekt osigurala je tvrtka Cemex čiji je član uprave Marijan Vuko nazočio svečanosti. Monografija koju će tiskati Školska knjiga, predstavit će se prelaskom u novu školsku zgradu koja je u izgradnji. Povodom ovog 100 – godišnjeg jubileja, uskoro će, pod pokroviteljstvom kaštelanskog gradonačelnika Joška Berketa, Šime Strikoman snimiti i milenijsku fotografiju OŠ „Bijaći“, najavila je ravnateljica J. Šošić.

U obraćanju nazočnima splitsko-dalmatinski dožupan Visko Haladić čestitao je školi Bijaći jubilarni rođendan podsjetivši na sve uspjehe koje je ova Škola postigla zadnja dva desetljeća što ju je svrstalo među najbolje posebno naglasivši da je za zasluge i rezultate u radu, osim nagrade grada Kaštela za uspješan rad na odgoju i obrazovanju te promicanju kulturnog i društvenog života grada Kaštela, OŠ „Bijaći“ dobitnica i Povelje Splitsko-dalmatinske županije za organizaciju korisnih društvenih aktivnosti i uspješno predstavljanje Splitsko-dalmatinske županije na nizu kulturnih, prosvjetnih i ekoloških manifestacija i natjecanja, te Nagrade Splitsko-dalmatinske županije za organizaciju korisnih društvenih aktivnosti i uspješno predstavljanje Splitsko-dalmatinske županije na nizu kulturnih, prosvjetnih i ekoloških manifestacija i natjecanja.

Kaštelanska dogradonačelnica Marinka Parčina pridružila se rođendanskim čestitkama naglasivši da ova Škola svojim sadržajima, aktivnostima, izgledom i opremljenošću ispunjava sve potrebe suvremenog odgojno-obrazovnog procesa.

Aktiv učitelja povijesti OŠ „Bijaći“: Marijana Eterović Faraunić, Sebastijan Troskot i Petar Perić priredili su, uz glasovirsku pratnju Ivice Vuletina, zanimljivu power point prezentaciju kojom su prikazali ovo značajno stogodišnje razdoblje najstarije kaštelanske škole koja je u svom djelovanju iznjedrila niz poznatih i uspješnih osoba.

Karmen Milan dirnula je sve nazočne recitirajući pjesmu Moja skula svoje nekadašnje učiteljice Ivane Lukas Bartulović, a osmaš Frane Kuzmanić pjesmom Sritan rođendan bivšeg učenika Vice Matete, čestitao je u ime svih učenika rođendan svojoj staroj školi.

Nakon prigodnog programa tijekom kojeg je prof. Jadranka Šošić nagovijestila da će OŠ „Bijaći“ i u drugom stoljeću nastaviti u turbo ritmu, posjetitelji su razgledali zanimljivu izložbu Sanje Acalija U skuli moga dide. Svečanost je zaokružena rezanjem i dijeljenjem grandiozne rođendanske torte svim nazočnima.