Konferencija Ujedinjenih naroda o okolišu održana 1972. godine u Stockholmu prva je svjetska konferencija na kojoj je okoliš postalo glavno pitanje. Stockholmsku deklaraciju činilo je 26 načela koja su se prvenstveno odnosila na izazove međunarodne brige zaštite okoliša, a označila je početak dijaloga između industrijaliziranih zemalja i zemalja u razvoju o povezanosti gospodarskog rasta, onečišćenja zraka, vode, oceana i izvora.
Ekologija je znanost koja daje objašnjenja o izazovima s kojima se danas suočavamo, a koja mogu preoblikovati odnos između ljudi i prirode. Ekologija znanstveno proučava međuodnose između živih bića i okoliša koji ih okružuje. Analizira odnos svih elemenata u ekosustavu i njihov negativan utjecaj na ostale komponente ekosustava.
Cilj obilježavanja ovog dana je poticanje svijesti o zaštiti prirode, okoliša i okruženja u kojem se nalazimo. Poseban naglasak stavljen je na razvijanje društvenog kolektivnog uma o tome što zapravo ekologija predstavlja, kao znanost, u sadašnjem ugroženom svijetu, ali i pronalaženju ravnoteže društvenog i ekonomskog razvoja s ekološkom održivošću.
Nastojanja ekologa su traženje metoda kojima bi se smanjilo postojanje ugroženih vrsta, kao i nestanak vlažnih staništa, šuma, džungla i onečišćenja u ekosustavima. Prema rezultatima dosadašnjih istraživanja procjenjuje se da Zemlja prolazi kroz šesto najvažnije izumiranje vrsta u povijesti povezano s ekspanzijom i razvojem čovjeka.
28.2. – Nacionalni dan znanosti o okolišu
Nastavno na iznimnu važnost koju ekologija i okoliš imaju u današnje vrijeme, idući tjedan 28. veljače se obilježava Nacionalni dan znanosti o okolišu, kako bismo i na nivou Hrvatske potaknuli ovo vrlo važno pitanje i učinili korake ka zaštiti našeg okoliša.
Trebamo se odnositi i brinuti o prirodnim resursima na inteligentan način, jer tako možemo jamčiti dobrobit i rast našeg društva na održiv način. Svatko od nas može pridonijeti malim koracima, a svi zajedno možemo učiniti veliku razliku.
Iako je važno svakoga dana voditi računa o ekološkoj prihvatljivosti, često zanemarimo određene radnje. Upravo nam, stoga, ovakvi dani služe kao podsjetnik na nužnost ekološke osviještenosti.




Povodom obilježavanja današnjeg dana želimo vas uputiti na korake uz pomoć kojih možemo zajedno zaštititi prirodu i doprinijeti zajednici
- Različite vrste otpada od plastike, papira, stakla, elektroničkog otpada, glomaznog otpada, baterija, ambalaže od metala, odjeće, obuće, ulja, guma i drugih vrsta otpada možete besplatno donijeti na reciklažno dvorište
- Smanjite korištenje plastike na način da koristite biorazgradivu plastiku, tekstilne vrećice, staklene spremnike za skladištenje te pokušajte kupovati proizvode koji ne sadrže plastiku
- Koristite ekološki prihvatljiva sredstva za pranje i čišćenje
- Smanjite otpad od hrane na način da planirate kupovinu
- Kupujte domaće proizvode na gradskoj tržnici
- Učinkovito koristite prijevozna sredstva
- Kompostirajte
- Sadite biljke
Biološko ekološka grupa i Eko grupa