U Osnovnoj školi Bijaći 11. listopada 2024. održana je 8. Srdelijada i proslavljeni Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje te Svjetski dan hrane. Ova tradicionalna manifestacija postala je dio prepoznatljivog identiteta škole, a ovogodišnja tema posvećena je Morskim kornjačama – Zaštićenim i ugroženim vrstama Jadranskog mora.
Program su vodile učenice 7.b razreda, Mihaela Biluš-Gagić i Iva Buntić, koje su svojim vođenjem doprinijele ugodnoj atmosferi. Manifestacija je započela riječima dobrodošlice ravnateljice Jadranke Šošić koja je pozdravila sve okupljene te izrazila radost zbog već tradicionalnog održavanja ovog projekta koji u prvi plan ističe more i sve njegove blagodati te obvezu svih nas da more i bogatstvo podmorja čuvamo kao izniman resurs našega podneblja. Navela je da je Srdelijada kao i sve aktivnosti u OŠ Bijaći započela spontano te da je naša obveza jer živimo uz more, moru i njegovom plavom svijetu s bogatom podmorskom florom i faunom posvetiti pažnju koju more zaslužuje. Projekt je započeo sa srdelom, hraniteljicom Jadrana koja je bila krovna tema 1. Srdelijade. U svim idejama pa tako i u ovoj ravnateljicu su podržale kolegice i kolege koji su u realizaciju uključili brojne učenike i učenice jer bez timskog rada i zajedništva nema dobrih rezultata, istakla je ravnateljica. Zahvalila je svima koji su sudjelovali u pripremi 8. Srdelijade.
Pozdravne riječi i pohvale ovoj manifestaciji u ime grada Kaštela i Gradskog vijeća uputila je predsjednica kaštelanskog Gradskog vijeća Doris Grgurin koja je čestitala organizatorima te Osnovnu školu Bijaći istakla kao primjer drugima. Riječi hvale u ime Splitsko-dalmatinske županije uputio je i zamjenik pročelnika Upravnog odjela za prosvjetu Igor Stanišić rekavši kako se Županija kao osnivač ponosi školom Bijaći, njenim projektima i uspjesima na čelu s ravnateljicom Jadrankom Šošić.
Iz njemačkog pobratimskog grada Lindlara 8. Srdelijadi nazočio je i Otto Püschel, umirovljeni učitelj koji je gotovo od samih početaka bio uključen u međunarodnu suradnju škola i razmjenu kaštelanskih i lindlarskih učenika.
Prva izvedba u programu, kojim je koordinirala učiteljica hrvatskog jezika Lucija Carev pripala je učenicama 2.d razreda. Karla Đikić kazivala je stihove pjesme Jesen Žane Perković čime je sudionike simbolično uvela u jesenski ugođaj. Ljiljana Botić i Karla Bažoka recitirale su pjesmu Voćnjak u jesen Mladena Pokića, čiji su stihovi prizvali mirise i okuse plodova zemlje. Antea Tučaj i Mihaela Čubrilo iz 2.a izvele su pjesmu Kruh Vere Zemunić, dok su učenici 2.b razreda Ivan Šalinović, Meri Kranjac, Nika Lukač, Iva Hrga i Antonio Dučina recitirali Pjesmu kruhu autorice Jasminke Stošić. Njihova izvedba podsjetila je na zahvalnost za svakodnevni kruh. Djeca su svojom kreativnošću oživjela podvodni svijet Jadranskog mora. Učenici 2.a razreda Paula Bačić, Ivana Kaselj, Lucija Ćurak i Bruno Pajdek izveli su recitaciju Morski konjic Vere Zemunić, a učenici 3.b razreda Ivan Bikić, Marta Marija Delaš, Ani Deković i Anamarija Jukić dočarali su ritam morskih valova kroz stihove Sunčane Škrinjarić u pjesmi Morska pjesma. Posebnu izvedbu imale su Lucija Abaza iz 8.b koja je recitirala pjesmu More Josipa Pupačića i Maja Klarić iz 6.a razreda koja je recitirala pjesmu Vonji dobre voje Mikija Bratanića.
Za završnu svečanost predstavnici svih razrednih odjela donijeli su razredne košarice pune jesenskih plodova i krušnih proizvoda.
Likovna izložba u školskom predvorju posvećena morskim kornjačama privukla je veliku pažnju. Djeca su s puno truda i ljubavi izrađivala crteže ovih ugroženih stvorenja, a izložbu su pripremile učiteljica likovne kulture Bruna Carev Kukavica i učiteljica razredne nastave Mirjana Dražin s kolegicama iz Aktiva razredne nastave.
Članovi Biološko-ekološke grupe i Eko-grupe pod vodstvom predmetne nastavnice Anđeline Lukas, izradili su prigodnu prezentaciju o morskim kornjačama. Prezentacija je prikazana svim učenicima od 1. do 8. razreda u sklopu sata razrednog odjela i tematskog projektnog dana.
Prije same manifestacije održane su dvije edukativne radionice. Prva je bila posvećena morskim kornjačama, a vodila ju je Natalia Mladineo iz splitskog Prirodoslovnog muzeja i zoološkog vrta uz nazočnost kolege Maria Poleta, mag. geol. Druga radionica obradila je temu ekologije riba s naglaskom na srdelu, a održala ju je Jasna Šiljić iz Instituta za oceanografiju i ribarstvo iz Splita. Obje radionice pružile su učenicima vrijedne informacije o zaštiti mora i njegovih stanovnika.
Školski zbor Bijaćki slavuji, pod vodstvom učitelja Vlade Badrova, izveo je pjesmu More, more autorice Ivane Lukas Bartulović kojom su upotpunili ugođaj ove manifestacije. Zbor je svojom izvedbom unio veselje i razigranost među okupljene, a posebna radost bila je nazočnost skladatelja pjesme, bivšeg bijaćkog učitelja glazbene kulture Ivana Cinottija Cime, koji je iz publike podržao Bijaćke slavuje nakon čega je izveo svoju poznatu pjesmu Srdela Blues pridajući manifestaciji vedar i opušten ton. Učiteljica u mirovini Vanja Aranza pridružila se izvođačima i na simpatičan način recitacijom o nekadašnjem savladavanju plivačkog umijeća pomoću tikvica plivarica, podsjetila je na davna vremena, a dodatno je obogatila program svojom tradicionalnom odjećom ‘opasanom’ tikvicama plivaricama oko struka.
Kao gost pjesnik nastupio je dugogodišnji prijatelj OŠ Bijaći Nađan Dumanić koji je publiku oduševio svojim čakavskim stihovima o moru. Među brojnim posjetiteljima bio je i poznati kantautor Duško Mucalo, vjerni prijatelj OŠ Bijaći.
Program je zaokružen blagoslovom košarica punih kruha i krušnih proizvoda i plodova zemlje, koji je predvodio don Gabrijel Kamber, novi župnik Župe sv. Petra apostola u Kaštel Novom. Blagoslovom je nazočnima ukazano na važnost zahvalnosti za darove prirode.
Uz recitacije i glazbene točke, održane su i radionice poput one o soljenju srdele, koju je vodio Živko Dražin iz Ribe Dražin. Likovnu radionicu slikanja vinorelom tradicionalno je vodio akademski umjetnik Draženko Pačalat. Ove radionice omogućile su djeci da na praktičan način dožive i nauče nešto novo o morskim običajima i tradiciji.
Nakon programa, u opuštenom ozračju, učenici, učitelji i gosti okupili su se i uživali u bogatoj zakuski s ribljim specijalitetima koju su pripremili kuhari Ana Šošić i Mario Szarvaš uz podršku učitelja. Osim slanih i slatkih delicija, posebno se istakla srdela na sto načina, koja je ponosno krasila stol. Za pripremu srdela na gradelama pobrinuli su se školski domari, u suradnji s članovima Udruge Gabine.
Srdelijada je još jednom dokazala svoju vrijednost kao edukativni i društveni događaj koji spaja učenike, učitelje, roditelje i širu zajednicu u zajedničkom slavljenju tradicije i prirode koja nas je bogato darivala svojim ukusnim i vrijednim plodovima.