Projekt Sačuvajmo Bijaće u 21. stoljeću! u 2025. godini

ožu 8, 2025 | Vijesti

Povodom Dana grada Kaštela i Dana Osnovne škole Bijaći i Osnovne škole kneza Trpimira, 6. ožujka 2025. godine kod crkvice Sv. Marte na povijesnom lokalitetu Bijaći održana je tradicionalna manifestacija Sačuvajmo Bijaće u 21. stoljeću!. Manifestacija je bila planirana 27. veljače, no zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta odgođena je i održana tjedan dana kasnije.

Program je vodila osmašica Mihaela Lemo, učenica OŠ Bijaći. Svečanost je započela nastupom učeničkog zbora OŠ kneza Trpimira pod vodstvom učitelja Darija Cuculića.

U ime domaćinskih škola nazočne su pozdravili dr. sc. Jadranka Šošić, prof., ravnateljica OŠ Bijaći i ravnatelj OŠ kneza Trpimira, Marino Radunić, prof.

Ravnateljica Jadranka Šošić istakla je važnost obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva, naglašavajući povijesnu vrijednost Trpimirove darovnice, koja se smatra krštenicom hrvatskog naroda. Naglasila je važnost očuvanja hrvatske baštine tijekom obrazovanja. Učenici kaštelanskih škola koje nose značajna povijesna imena moraju znati da je 04. ožujka davne 852. godine u Bijaćima izdana Darovnica kneza Trpimira u kojoj se prvi put spominje ime Hrvat. Cilj ove tradicionalne manifestacije je da djeca prepoznaju značaj baštine, povijesti, jezika i kulture te da nastave tradiciju svojih predaka. Ravnatelj Marino Radunić ovom je prigodom ukazao na važnost zajedničkog projekta dviju škola koji traje dugi niz godina. Podsjetio je da je inicijativa pokrenuta 1999. godine u OŠ Bijaći, a OŠ kneza Trpimira priključila se 2002. godine. Istakao je da je cilj projekta podizanje svijesti učenika o očuvanju povijesnih, kulturnih i prirodnih vrijednosti ovog značajnog lokaliteta. Posebno je zahvalio svim učenicima, učiteljima i gostima koji su uveličali ovaj događaj, podsjetivši da se manifestacija odvija na prostoru ranokršćanske bazilike čiji ostaci svjedoče o bogatoj prošlosti ovoga kraja.

Među uglednim uzvanicima bili su zamjenik pročelnika za prosvjetu u Splitsko-dalmatinskoj županiji Igor Stanišić, predsjednica Gradskog vijećaKaštela Doris Grgurin, kaštelanska pročelnica za društvene djelatnosti Antonia Kljaić, pojedini kaštelanski gradski vijećnici, predstavnici kaštelanskih škola i drugih ustanova. Među gostima bila je i Tatjana Baumeister iz njemačkog Lindlara, pobratima Kaštela.

Igor Stanišić istakao je da su kaštelanske škole primjer u Splitsko-dalmatinskoj županiji zahvaljujući brojnim programima usmjerenima na očuvanje kulturne baštine. Također je naglasio kako je privilegija imati svoju naciju i svoju državu te da to treba prenijeti mladim generacijama.

Doris Grgurin, predsjednica Gradskog vijeća Kaštela u pozdravnom je govoru izrazila nadu da će manifestacija u budućnosti nositi naziv Sačuvajmo Bijaće i u 22. stoljeću!. Naglasila je da je ovo tlo nešto čime se malo koji narod, ovako malen, ali bogate povijesti, može pohvaliti.

Predavanje Bijaći u svjetlu 1100. godišnjice Hrvatskog Kraljevstva održao je Miroslav Katić, ravnatelj Muzeja hrvatskih arheoloških spomenikau Splitu.

Pjesnikinja Tatjana Marija Banić interpretirala je svoje pjesme Trag u kamenu, Kasno je i Sedam sela o’ Kaštela grada. Umirovljena učiteljica Vanja Aranza goste je razveselila izvedbom pjesme Moja Kaštila.

Svoj doprinos dali su i recitatori: Stipe Bartulović, sedmaš iz OŠ Bijaći, recitirao je pjesmu Mali naš svit Radojke Baldić-Đugum, dok je Ema Boljat, petašica iz OŠ kneza Trpimira, izvela pjesmu Jure Batinića Dalmacijo moja.

Službu riječi predvodio je don Gabrijel Kamber, župnik Župe Kaštel Novi, koji je molitvom zazvao blagoslov na sve okupljene te izrazio zadovoljstvo što sudjeluje u manifestaciji koja baštini hrvatsku povijest. Naglasio je da ova proslava u Bijaćima ima duboku duhovnu vrijednost, potiče na razmišljanje o životu, o vjernosti nacionalnom identitetu i vjeri. Svima je poželio da svoje službe i živote žive dostojanstveno.

Poseban pljesak izazvali su najmlađi sudionici, djeca iz Dječjeg vrtića Trogir, PO Leptirić u Planom koja su izvela pjesmu Dišpetožasti bik autorice, odgojiteljice Andrijane Rožić. Glazbeni ugođaj upotpunila je klapa učiteljica Trpimirke iz OŠ kneza Trpimira.

Tradicionalni kviz znanja o povijesnim, geografskim i prirodnim obilježjima zavičaja okupio je šestaše iz četiri kaštelanske osnovne škole: OŠ Bijaći, OŠ kneza Trpimira, OŠ Ostrog i OŠ prof. Filipa Lukasa. Pobjedu su odnijeli članovi ekipe Bijaći (Mislav Carev, Filip Matić i Grgur Perić) iz OŠ kneza Trpimira. Osim toga, učenici su sudjelovali u likovnoj radionici nadahnuti bogatom poviješću svoga kraja.

Povijesnu dimenziju svečanosti dodatno su naglasili članovi povijesnih postrojbi Praetoriani Croatorum i Kliški uskoci koji su izveli prikaz srednjovjekovnih vojnih vještina.

Završni dio svečanosti bio je u znaku glazbe. Zbor Bijaćki slavuji Bijaći, pod vodstvom učitelja Vlade Badrova, izveo je himnu OŠ Bijaći U našoj školi dijete se voli te domoljubnu pjesmu Moja domovina.

Manifestacija Sačuvajmo Bijaće u 21. stoljeću i dalje ostaje simbol ponosa, tradicije i odanosti hrvatskoj kulturnoj baštini. Osim toga, OŠ Bijaći i OŠ kneza Trpimira tijekom proljeća zasadit će drvo u svojim školskim vrtovima u čast velike 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva, ostavljajući trajni simbol budućim generacijama učenika i učitelja.

Skip to content