U sklopu Erasmus+ projekta Wir sind Europa!, Osnovna škola Bijaći 31. ožujka ponovno je bila domaćin dragim prijateljima iz škole Agrupamento de Escolas Emidio Navarro iz Portugala i iz Szkola Podstawowa im W. Pallottiego iz Poljske, s kojima smo već ostvarili uspješnu suradnju kroz prethodni Erasmus projekt Kommunikation.
Toga dana školu je posjetilo osam učenika i tri učiteljice iz Poljske te osam učenika i dvije učiteljice iz Portugala. Prijem dobrodošlice započeo je svečano – pjesmom školskog zbora Bijaćki slavuji, pod vodstvom nastavnika glazbene kulture Vladu Badrova. Ravnateljica škole, dr. sc. Jadranka Šošić, uputila je srdačnu dobrodošlicu svim gostima i izrazila zadovoljstvo što prijateljstvo i suradnja među školama rastu iz godine u godinu.
Program dobrodošlice vodile su učenice Elena Ćudina i Emanuela Žižić, a učenice Paula Nikollaj i Mari Pera predstavile su aktivnosti i projekte naše škole, dok su Lucija Abaza i Mihaela Lemo upoznale goste s ljepotama i bogatom poviješću grada Kaštela. Gosti iz Poljske i Portugala predstavili su svoje škole i gradove, a poseban dojam ostavila je gospođa Vanja Aranza, koja je u tradicionalnoj kaštelanskoj nošnji izvela recitaciju Kolendavanje. Program je završio još jednom glazbenom izvedbom zbora – pjesmom „.
Nakon kraće pauze uslijedila je kreativna radionica pod vodstvom učiteljice Mirjane Dražin, na kojoj su učenici izrađivali suvenir Mornara od oblutka. U međuvremenu, portugalska učiteljica Maria Helena Francisco Castro Pinta prisustvovala je satu fizike kod učiteljice Dijane Runjić, dok je poljska kolegica Marta Kozina pratila nastavu engleskog jezika kod nastavnice Dijane Šunjerge. Učenici su pokazali svoje sportske vještine na satu tjelesne i zdravstvene kulture s učiteljem Marinom Nerlovićem.
Poslijepodne su proveli u ugodnoj šetnji do Biblijskog vrta – Gospe Stomorije, gdje su ih učiteljice Sanja Mikelić i Dijana Šunjerga upoznale s tradicionalnim djelatnostima kaštelanskog kraja – vinogradarstvom i maslinarstvom.
Druženje se nastavilo i 3. travnja, kada su se održale dvije zanimljive radionice. Portugalska učiteljica Maria Helena Francisco Castro Pinta vodila je radionicu izrade origami životinja, gdje su učenici, uz kreativnu izradu, povezivali svaku životinju s određenim vrlinama. Nakon toga, poljska učiteljica Marzena Dąbrowska vodila je radionicu o talentima, na kojoj su učenici imali priliku pokazati svoje plesne, glazbene, likovne i druge talente. Pjevalo se, sviralo, crtalo i plesalo, a vrijeme je doslovno – proletjelo.
Ovo međunarodno druženje još je jedan dokaz koliko su stečena prijateljstva vrijedna i kako ih treba njegovati. Svako novo iskustvo donosi nova znanja, inspiraciju i, najvažnije – nezaboravne uspomene.

























