Give Peace a Chance! – posjet Starom židovskom groblju

svi 29, 2025 | Vijesti

U sklopu projekta Give Peace a Chance! koji OŠ Bijaći i OŠ kneza Trpimira provode u sklopu članstva u UNESCO-voj Mreži udruženih škola (ASPnet – Associated Schools Network) odrađena je posljednja planirana projektna aktivnosti.

U četvrtak, 29. svibnja 2025. godine, učenici obiju škola u pratnji učitelja (Vinkice Britvić, Tomislave Rogošić i Petra Perića) te ravnateljice Jadranke Šošić posjetili su Staro židovsko groblje – spomenik kulture u Splitu koje je najstarije židovsko groblje na teritoriju Republike Hrvatske.

Učitelj Petar Perić održao je kratko predavanje o Starom židovskom groblju te o povijesti i tradiciji Židovske zajednice u Splitu. Učenici su saznali mnoge zanimljivosti. Groblje je osnovano 1573. godine, kada su održani i prvi ukopi. U to doba doselio se veći broj sefardskih obitelji iz Španjolske i Portugala jer su Split i Mletačka Republika bili tolerantniji prema Židovima, a oni su svojim djelovanjem obogatili grad koji ih je prihvatio kao svoje. Zadnji ukop na Starom židovskom groblju obavljen je 1945. godine, tada je groblje zatvoreno i zaštićeno kao spomenik kulture.

Na Židovskom groblju danas se nalazi oko 700 grobova, a među pokojnicima koji su zadužili grad je i ugledni Vid Morpurgo. On je bio jedna od najistaknutijih osoba u društvenom i političkom životu Splita, vrstan trgovac zaslužan za osnutak Prve pučke dalmatinske banke te aktivni sudionik narodnog preporoda u Dalmaciji. Imao je svoju knjižaru u kojoj je izdavao patriotska djela. Učenici su posjetili lokaciju Morpurgove knjižare na Narodnom trgu (Pjaci) koja se danas nalazi na popisu zaštićenih kulturnih dobara Republike Hrvatske. Također su posjetili samostan i crkvu sv. Frane u kojoj se nalazi grob Marka Marulića, oca hrvatske književnosti.

Projektne aktivnosti provedene su s ciljem promoviranja kulture mira i nenasilja, tolerancije i uvažavanja različitosti, a učenje o različitostima i uvažavanje istih je najučinkovitije sredstvo za sprječavanje netolerancije. Ovako je pisao slavni pisac Elie Wiesel, rumunjsko-američki Židov koji je preživio Holokaust:

„Božanstvena ljepota leži u učenju, kao što i ljepota čovječanstva leži u toleranciji. Učiti znači prihvatiti da život nije počeo mojim rođenjem. I drugi su bili tu prije mene, ja hodam njihovim stopama. Knjige koje čitam stvarale su generacije očeva i sinova, majki i kćeri, učitelja i učenika. Ja sam zbir njihovih iskustava i njihovih potraga. I ti isto.“

Skip to content