Zastupnici Hrvatskoga sabora su jednoglasnom odlukom na sjednici 11. travnja ove godine proglasili 3. svibnja novim spomendanom – Danom sjećanja na ubijenu i stradalu djecu u Domovinskom ratu.
Rat nosi svoje žrtve, no najveća žrtva ratova su djeca. Svjedoci smo toga, na žalost, i danas kada djeca u raznim ratnim sukobima koje vode odrasli stradavaju, ostaju bez svog djetinjstva ili gube ono najdragocjenije – život. Djeca su se na svoj način suočila s ratnim starahotama u Domovinskom ratu te su nosila svoj mali križ, ali su podnijela veliku žrtvu. Nametnuti nam rat je ostavio neizbrisive ožiljke, a dječje žrtve ne smiju biti zaboravljene.
Tijekom Domovinskog rata u Republici Hrvatskoj poginulo je 402 djece i ranjeno više od 1200. Najmlađa žrtva imala je tek šest mjeseci, najstarija 18 godina. Samo u Slavonskom Brodu poginulo ih je 28. Dan 3. svibnja 1992. godine ostao je upamćen kao najkrvaviji ratni dan u povijesti Slavonskog Broda jer je tog dana ubijeno najviše djece u jednom danu, njih šestero. U ovom hrvatskom gradu nalazi se i spomenik poginuloj djeci pod nazivom Prekinuto djetinjstvo i Djevojčica. Podsjetimo, tijekom velikosrpske i crnogorske ratne agresije na Hrvatsku 5.497 djece ostalo je bez jednog roditelja, dok ih je 74 ostalo bez obaju roditelja.
Spomendan bi trebao biti upozorenje budućim naraštajima na važnost očuvanja života djeteta, njegove sigurnosti, djetinjstvo bez straha od gubitka svojeg ili života svojih bližnjih uslijed ratnih stradanja.
Petar Perić