Bolje da nestane selo nego običaji!
I ove je godine, posljednjeg nastavnog dana prije početka proljetnih praznika, u srijedu, 16. travnja 2025., u Osnovnoj školi Bijaći održan 4. DAY OFF – Dan bez informacijsko-komunikacijske tehnologije (internet, mobitel, tablet, računalo, TV…).
Krovna tema ovog 4. DAY OFF-a – Dana bez bila je: Bolje da nestane selo nego običaji! Da bi se barem jedan dan odmaknuli od virtualnog svijeta, učitelji su posvetili jedan ili više sati ovoj temi. Tijekom projektnog dana nastava se provodila bez uporabe IKT-a pa je bila opuštenija i ležernija. Usporedno s nastavom, održavale su se maštovite radionice koje su učenike na kreativan način podučavale baštini i tradicionalnim vrijednostima te probudile njihovu dječju maštu.
Kao i prethodnih godina, uz učiteljice i učitelje OŠ Bijaći, radionice su održali i prijatelji OŠ Bijaći.
U goste su iz splitske Obrtničke škole, sektor mode, tekstila i kože, došle nastavnice Tanja Jovanović, Marica Bartulović i Zinka Žužul Vrdoljak, zajedno s učenicama zanimanja krojač i modni tehničar koje su bijaćke sedmašice i osmašice uputile u tajne izrade odjevnih predmeta. U sklopu radionice prikazano je kako boje djeluju na psihološko stanje učenika. Na kraju radionice učenice su priredile modnu reviju nastalih unikatnih radova Žene u crvenom. Prvi put reviju muške odjeće nosili su bijaćki učenici.
Tradicionalnu kaštelansku nošnju i nakit predstavila je učiteljica u mirovini Vanja Aranza.
Iz Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, sektor Zaštita bilja, došla je Ivana Jakovljević, koja je učenicima razredne nastave pokazala kako kukci izgledaju pod mikroskopom.
Radionicu izrade rafiola održale su Jovanka (Vinka) Bukurov i Dina Stipčić, koje su učenicima sedmih i osmih razreda otkrile male tajne ovih tradicionalnih slastica. Mirisna radionica – izrada kolača i kuhanje variva – privukla je učenike u školsku kuhinju u kojoj su radionice vodili kuhari Mario Szarvaš i Ana Šošić.
U praktikumu SŠ Braća Radić – smjer nutricionisti – energetske pločice učenici su izrađivali pod budnim okom nastavnica Petrane Pupić i Mirande Mendeš.
Kako se nekada obrađivalo drvo i blanjale daske učenicima je demonstrirao Ivica Prga koji svoje umjetnine najčešće izrađuje od maslinova drva. Ovom prilikom donio je i pokazao nekoliko starih blanja.
ČAkavsku radionicu Babina dota održala je prof. Klara Mitar koja je donijela dio dote i zlatnog nakita iz obiteljskog nasljeđa. Učenici su obogatili svoje znanje čakavice novim riječima. Učiteljica Mirjana Dražin održala je radionicu kukičanja. Pojedini učenici prvi su put vidjeli kako se kukiča i od konca stvara unikatni rad. Gosti su na ovim radionicama bili učenici OŠ Selca iz Selca na otoku Braču u pratnji učiteljica Milene Mošić i Silvije Buvinić. ČAkavskim radionicama koordinirala je Zorana Duplančić, učiteljica hrvatskog jezika.
Kroz ČA kviz učenici predmetne nastave natjecali su se u poznavanju čakavskih riječi. Pobjednički timovi bili su 5.d i 7.b razred. Kviz je sastavio učitelj u mirovini Mario Radunić, a vodila ga je učiteljica Ana Sučić.
ČA slagalicu kroz literarno-likovnu radionicu održale su učiteljice Ivana Lukas Bartulović i Katarina Radman.
Plesnu radionicu za zainteresirane i rasplesane učenike vodio je Dario Marović.
Iz srca Kaštela: Crljenak naziv je likovne radionice koja se održala pod vodstvom učiteljice likovne kulture Brune Carev Kukavica. Učenici su slikali trs i grozd kaštelanskog crljenka. Učiteljice razredne nastave Tončica Biliškov i Benita Vladušić održale su likovne radionice vezane uz uskrsne i morske motive.
Osim njih, likovne radionice održale su: učiteljica engleskog i hrvatskog jezika Tomislava Rogošić (kreativna radionica izrade uskrsnih zečića) i učiteljice razredne nastave: Marina Grgin, Emanuela Pavić, Martina Škec i Klara Sabljić.
Učenica 8.b razreda, Matea Ana Kodžoman vodila je likovnu radionicu Korak po korak – slikanje po brojevima.
Stare igre učenicima su predstavile učiteljice Anita Pajčić i Sanja Stojan te Aktiv tjelesne i zdravstvene kulture.
Školski tim Crvenog križa pod vodstvom učiteljice TZK-a Ane Deković pokazao je učenicima kako se pruža prva pomoć.
Glazbenu radionicu 130 godina od rođenja Ive Tijardovića i Jakova Gotovca vodio je učitelj glazbene kulture Vlado Badrov.
Brojni učenici pokazali su interes za radionicu izrade paste za zube koju su vodile učiteljice biologije i kemije Diana Marin i Anđelina Lukas. Ništa manji interes nije bio i za radionicu izrade nakita Arts and Crafts pod vodstvom učiteljica engleskog i talijanskog jezika Dijane Šunjerga i Ane Papić.
Učenici su imali priliku naučiti kako se izrađuje kalendar, pod vodstvom učiteljice matematike Anke Zelalija. Tehniku presavijanja papira – origami – vodili su učiteljica fizike i matematike Dijana Runjić i učitelj tehničke kulture i kemije Luka Carev. Kako nastaje križaljka učenike je podučila učiteljica biologije i kemije Danica Ćubić. Aktiv informatike (Marina Ćatipović i Ante Bagarić) bavio se programiranjem „na papiru“.
Aktiv vjeronauka vodio je učenike u obilazak Riznice Župe sv. Petra apostola u Kaštel Novom. Vjetar i valovi nisu omeli radionicu Obala – odgovorno i održivo, koju je vodio učitelj geografije i povijesti Petar Perić. U školskom vrtu obavljeni su proljetni radovi pod budnim okom učiteljice biologije i kemije Anđeline Lukas i domara Nenada Pere.
Pouzdana i svestrana koordinatorica 4. DAY OFF-a i ove je godine bila učiteljica Mirjana Dražin.
Ravnateljica dr. sc. Jadranka Šošić istakla je da smo ponovo u Velikom tjednu dokazali da se možemo družiti, zabaviti i učiti bez informacijsko-komunikacijske tehnologije i bez stalnog buljenja u mobitele i ostala sredstva suvremenog doba. Sigurno je da ćemo sve ovo opet ponoviti! Navela je da je posebno veseli da se val dobrih vibracija širi pa je na tom valu i prijateljska OŠ kralja Zvonimira iz Segeta Donjeg, također uspješno organizirala svoj prvi DAY OFF, a slično najavljuju i druge škole s kojima Bijaći surađuju. Zajedno smo i bolji i jači!














