DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE DOMOVINSKOG RATA I DAN SJEĆANJA NA ŽRTVU VUKOVARA I ŠKABRNJE

stu 18, 2024 | Vijesti

U ponedjeljak, 18. studenoga obilježavamo Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Toga dana prisjećamo se svih žrtava ratnog stradanja, ali i nevjerojatnog zajedništva, hrabrosti i snage koju su pokazali naši ljudi u najtežim trenucima.
Herojska obrana Vukovara postala je simbol hrvatskog otpora i borbe za neovisnost. 

Bitka za Vukovar, pod vojnom opsadom Jugoslavenske narodne armije, započela je 25. kolovoza, a završila 18. studenoga 1991. i u njoj je sudjelovalo 1 800 branitelja. Opsada grada trajala je 87 dana i ostavila je dubok trag ne samo na grad, već i na cijelu Hrvatsku. Grad su branili pripadnici hrvatskih oružanih snaga i dobrovoljci, suočeni s nadmoćnijim snagama JNA i paravojnih formacija. U borbama u samom Vukovaru i na širem gradskom području poginulo je oko 1 600 branitelja te oko 1 000 civila, a ranjeno je više od 2 500 osoba. U srpske koncentracijske logore odvedeno je više tisuća zarobljenih branitelja i civila, a iz grada je prognano više od 22 tisuće njegovih stanovnika. Još nekoliko stotina osoba s vukovarskog područja i danas se smatra nestalima.

Vukovar je simbol stradanja, ali i snage, otpora i obnove. Njegova povijest, bogata kulturna baština i herojska borba za slobodu čine ga posebnim mjestom u srcima svih Hrvata. I dok se sjećamo svih žrtava i herojskih trenutaka, trebamo gledati prema budućnosti i raditi na tome da Vukovar bude mjesto mira, suživota, prosperiteta i nade.

18. studenoga prisjećamo se i žrtava Škabrnje. Pokolj nad 43 hrvatska civila počinili su pripadnici JNA, srpske paravojne snage SAO Krajine i dobrovoljne skupine iz Srbije i Bosne i Hercegovine. Po okončanju napada Škabrnja je spaljena i u potpunosti uništena. Selo je opustošeno, a cijeli kraj je miniran.

Učenici i učitelji naše Škole su  se kao i dosadašnjih godina  potrudili da obilježe ovaj dan  s ciljem da se stradanje  Vukovara i Škabrnje nikad ne zaboravi.
Učitelj Petar Perić je sa članovima Povijesne grupe postavio  edukativni pano  u atriju škole, a
nakon povratka iz Vukovara s učenicima osmih razreda (8,c i 8.d ) na satu povijesti rezimirao je doživljaje i dojmove  te ih povezao sa sadašnjosti.
Učenici razredne i predmetne nastave  su sa svojim likovnim radovima  uredili razredne panoe i atrij škole. Učiteljice razredne nastave Mirjana Dražin, Marina Grgin i učiteljica likovne kulture Bruna Carev Kukavica sudjelovale su s likovnim radovima svojih učenika na izložbi koju je organizirao ovim povodom grad Kaštela u Kulturnom centru Kaštela u Kaštel Lukšiću. Sat hrvatskog jezika, učiteljice 2.b razreda Mirjana Dražin i  3.d razreda Marina Grgin posvetile su obradi domoljubnih lirskih pjesama i pisanju podrške nepoznatom prijatelju u Vukovaru.
Učenici su se odazvali akciji ‘I u mom gradu Vukovar svijetli’ te su ispred škole i u Vukovarskoj ulici u Kaštel Starom sa svojim učiteljima zapalili svijeće.
Svaka svijeća zapaljena na prozorima diljem Hrvatske 18. studenog podsjetnik je na to koliko je sloboda dragocjena i koliko smo za nju dužni onima koji su položili svoje živote.
 

Vukovar nikada neće biti zaboravljen!

Skip to content