Godine 2025. obilježavamo veliku obljetnicu jedne od potvrda višestoljetne hrvatske državnosti. Hrvatski Sabor je 14. ožujka 2024. ovu godinu proglasio Godinom obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva. Podsjetnik je to na važan trenutak u slavnoj povijesti hrvatskog naroda − godinu krunjenja prvog hrvatskog kralja Tomislava kao i njegov spomen (rex Croatorum) u pismu pape Ivana X. kojim je 925. godine sazvan Prvi splitski crkveni sabor. Taj čin se smatra početkom Hrvatskog Kraljevstva kao sljednika prethodnih hrvatskih kneževina. U stoljećima koja će uslijediti, Hrvatska je priznato kraljevstvo u međunarodnim odnosima, što je imalo ključnu ulogu u oblikovanju hrvatskog nacionalnog identiteta i suverenosti. I premda je suvremena Hrvatska, mlada neovisna republika, kao spomen na tisućljetnu državotvornost i nasljeđe, zadržali smo krunu u našem državnom grbu.
Kao naraštaj imamo čast sudjelovati u ovoj velikoj obljetnici koja se posljednji put održala 1925. godine. Upravo nam je to i dalo poticaj da svojim radom doprinesemo njenom obilježavanju kroz promidžbu povijesne, kulturne i umjetničke baštine. Rezultat toga rada je postavljanje izložbe u predvorju naše škole koja prikazuje radove naših učenika uz dodatne panoe na školskim hodnicima. Na prvom mjestu ističemo poučne plakate s tekstom i slikama vezanim uz hrvatske vladare (knezove i kraljeve) i Hrvatsko Kraljevstvo. Tu su se našli portreti vladara (klasični i suvremeni – super junaci), kipovi (prijedlozi izrade kipa kralja Tomislava), modeli starohrvatske krune, slike različitih tehnika crtanja i motiva (npr. kneževski i kraljevski posjed Bijaća), reljefi, prigodni medaljoni. Hrvatska himna i molitve ispisane su glagoljicom, a prikazan je i jedan detalj bogate sakralne baštine – križevi hrvatskih biskupa. Oni nas upućuju na hrvatsku tropismenost (glagoljica, ćirilica, latinica) te važnu logu Crkve u oblikovanju hrvatskog identiteta. Našli su se tu i intervjui s kraljem Tomislavom koji govore o njegovoj krunidbi i njenom značenju za Hrvatsku, ali i kako vladar vidi Hrvatsku u budućnosti. Izložene su i makete kneževskog/kraljevskog ranosrednjovjekovnog posjeda kao i prijedlog izgradnje crkve zadužbine povodom krunidbe. Zaista mnogo kreativnih i zanimljivih radova naših učenika. Na satovima povijesti, gdje god su ishodi omogućavali, poveznica i naglasak su bili na ovogodišnjoj obljetnici. Njoj je bila posvećena i ovogodišnja manifestacija Sačuvajmo Bijaće u 21. stoljeću! gdje smo pozvali gosta predavača Miroslava Katića, ravnatelja Muzeja hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu koji je održao predavanje Bijaći u svjetlu 1100. godišnjice Hrvatskoga Kraljevstva.
Pripreme su započele tijekom jeseni 2024. unutar aktiva povijest-geografija. Kroz učeničke radove pridružile su se razredne učiteljice Ivana Peran i Mirjana Dražin, vjeroučiteljica Katica Radačić, a posebno su aktivni bili učenici na satu Likovne kulture i Likovne grupe s učiteljicom Brunom Carev. Učitelj Glazbene kulture Vlado Badrov je sa školskim zborom prigodno uvježbao pjesmu Moja domovina čiju izvedbu možete vidjeti u prilogu. Aktivnostima i organizacijom je koordinirao učitelj Petar Perić koji je s učenicima Povijesne grupe postavio izložbu. Ovim učenicima treba dati posebnu zahvalu jer su odradili lavovski posao vezan uz izložbu na ponos našoj školi i njenim posjetiteljima. Cilj izložbe je podsjetiti ali i naučiti učenike, roditelje i posjetitelje naše škole važnim podacima o našoj nacionalnoj povijesti i baštini.
Neka nam ljubav prema domovini, njenim krajevima i ljudima te njenoj povijesti, kulturi i jeziku bude vječna zadaća. Samo tako ćemo odati počast svim našim prethodnicima koji su se na različite načine borili da je mi danas zovemo Lijepa naša. A na nama je da je oplemenimo i učinimo ponosnim i sretnim mjestom za život nas i naših nasljednika. Neka ova obljetnica bude samo jedna u nizu onih koje će uslijediti u stoljećima pred nama.
Petar Perić

























