2017-03-21 17:05:00

NENASILJE JE ORUŽJE JAKIH – STOP DISKRIMINACIJI!

Dovoljno je otvoriti novine, zaustaviti se pred TV ekranom, poslušati radio ili „baciti oko“ na internetske portale da te uhvati jeza od nasilnih prizora, zastrašujućih naslova ili komentara iza kojih (najčešće anonimno) progovara osoba prepuna mržnje, zavisti, jada…

Sve navedeno simptom je bolesti društva, odraz njegove moralno-duhovne bijede. I upravo je rat protiv siromaštva (i materijalnog i duhovnog) jedini „ispravni“ rat.

Stoga je i Generalna skupština Ujedinjenih naroda 1966. godine proglasila 21. ožujak Međunarodnim danom za eliminaciju rasne diskriminacije te uputila poziv zajednicama širom svijeta o potrebi da se udvostruče napori u suzbijanju svih oblika rasne diskriminacije. Pritom je odabran 21. ožujak u znak sjećanja na 69-ero prosvjednika koje je 1960. godine u Sharpevilleu u Južnoafričkoj Republici ubila policija prilikom mirnog prosvjeda protiv rasističkih zakona.

Bez obzira što je prošlo više od pola stoljeća, svjedoci smo gotovo svakodnevnog kršenja ljudskih prava na radnom mjestu, lokalnoj i široj društvenoj zajednici. Napore nije dovoljno udvostručiti već ustostručiti. Ne dati prostora nasilju. Sankcionirati ga ne samo pravno već i moralno, njegovati kulturu nenasilja.

Što je rasna diskriminacija?

RASNA DISKRIMINACIJA (prema Međunarodnoj konvenciji) = svako razlikovanje, isključivanje, ograničavanje i davanje prvenstva zbog rase, boje, nacionalnoga ili etničkog podrijetla sa svrhom uništavanja ili ugrožavanja priznavanja, uživanja ili vršenja pod jednakim uvjetima, prava čovjeka i osnovnih sloboda na političkom, ekonomskom, kulturnom ili socijalnom polju ili svakom drugom polju javnog života. Rezultati istraživanja javnog mišljenja o diskriminaciji u Hrvatskoj pokazali su da je diskriminacija najraširenija u području rada i zapošljavanja (u 63 % slučajeva), zatim slijede zdravstvena zaštita, pravosuđe i postupanje policije.

Socijalno porijeklo i imovinsko stanje istaknuti su kao najučestaliji razlozi za diskriminaciju, dok je nacionalna pripadnost pala s prvog na drugo mjesto. Isticanje imovinskog stanja kao glavnog razloga za diskriminaciju može se pripisati rastu nezaposlenosti i padu ekonomske moći širih slojeva društva.

Bitno je naglasiti kako se diskriminacija javlja na internetskim portalima i sportskim događajima kroz rasističke izjave kao i kroz postupke pojedinaca i institucija koje građanima onemogućavaju sudjelovanje u društvenom životu zbog rase, etničke pripadnosti ili boje kože.

U Hrvatskoj se 2009. godine počeo primjenjivati Zakon o suzbijanju diskriminacije. Pučki pravobranitelj predstavlja središnje tijelo za suzbijanje diskriminacije u Hrvatskoj. Osim pravne zaštite, nužno je „ozdravljati“ i educirati društvo o općoj neprihvatljivosti rasističkih, ksenofobnih i ostalih stajališta utemeljenih na predrasudama.

Borimo se protiv rasizma svugdje, svaki dan, tijekom cijele godine…


Osnovna škola "Bijaći" Kaštel-Novi