1170 godina od prvog pisanog spomena imena HRVAT
Autor: Administrator , 2. 3. 2022.

Tradicionalni pohod povijesnom lokalitetu Bijaći

1170 godina Trpimirove darovnice

U sklopu projekta Sačuvajmo Bijaće u 21. stoljeću, učenici i učitelji dviju kaštelanskih škola – OŠ Bijaći iz Kaštel Novog i OŠ kneza Trpimira iz Kaštel Gomilice na povijesnom lokalitetu Bijaći održali su manifestaciju povodom Dana svojih škola, ujedno i Dana grada Kaštela. Na tradicionalnom okupljanju kod crkvice Sv. Marte prisjetili su se 4. ožujka 852. kada je prije 1170 godina izdana Trpimirova darovnica, povijesni dokument u kojem se prvi put spominje ime Hrvat.

U ime škola domaćina nazočne je pozdravila ravnateljica OŠ Bijaći prof. Jadranka Šošić koja se prisjetila značajnih aktivnosti koje su se tijekom proteklih desetljeća realizirale u drevnim Bijaćima koji u hrvatskoj povijesti imaju značajno mjesto.

Istakla je da na ovo sveto tlo hrvatskih vladara svake godine dovode drugu djecu kako bi u njima potakli osjećaj domoljublja te je učenicima poručila da domoljublja nikad ne može biti previše. U svemu ostalome trebate biti skromni i ponizni, ali u domoljublju i ljubavi prema rodnoj grudi možete biti neumjereni - kazala je ravnateljica škole Bijaći Jadranka Šošić.

Prof. Mate Barun sve je pozdravio u ime grada Kaštela i gradonačelnika te je domaćinskim školama čestitao Dan škole. Osvrnuvši se na trenutnu situaciju u svijetu i krvavo iskustvo Hrvatske u Domovinskom ratu, rekao je da u molitvi tražimo nadu za prestanak rata u Ukrajini kako ljudi ne bi nepotrebno patili.

Kao i prethodnih godina, pod vodstvom svojih mentora šestaši obje škole u prirodi su odmjerili snage u kvizu iz područja povijesti, zemljopisa, prirode, ekologije i kulturne baštine.

Zbog epidemioloških okolnosti nisu, kako je to uobičajeno, sudjelovali učenici drugih kaštelanskih škola, a ni učenički zbor.

Pobjednici kviza su: Mateo Filipović, Ante Ivković i Ana Ledenko, članovi ekipe Trpimirovići iz OŠ Bijaći. Nagrade im je uručio Zoran Blažević, ravnatelj OŠ kneza Trpimira.

U programu koji je vodila osmašica Ema Petra Jurić iz OŠ Bijaći, sudjelovali su učenici recitatori: Karmen Čajo, Ana Dabro, Roko Kuzmanić i Nina Perica iz OŠ Bijaći te Sofija Stipica iz OŠ kneza Trpimira. Promenadu je na solo klarinetu izvela sedmašica Karmen Bedalov iz OŠ kneza Trpimira.

Zanimljivo predavanje BIJAĆI – dragulj u kruni „REGNUM CROATORUM“ održao je prof. Mate Božić, povjesničar i kolumnist.

Nazočnima se predstavila kaštelanska književnica Nataša Jukić koja je nadahnuto pročitala svoj prozni tekst prožet motivom kamena kao sudbinom opstanka na ovom području. Skupina učenika recitirala je pjesnikinjine čakavske stihove.

Predstavnik povijesne postrojbe Praetoriani Croatorum Filip Ninčević najavio je nastavak suradnje sa školama domaćinima i prezentiranje srednjovjekovnih vojnih vještina.

Unatoč korona virusu i epidemiološkim okolnostima koje su diktirale broj nazočnih, okupljeni sudionici, među kojima je bio i prof. Vlade Matas, predstojnik splitske Podružnice Agencije za odgoj i obrazovanje, i predstavnici škola su, pridržavajući se svih epidemioloških mjera, u vedrom raspoloženju najavili proslavu Dana škole i Dana grada Kaštela.