Sačuvajmo Bijaće u 21. stoljeću!
Autor: Administrator , 25. 2. 2021.

Tradicionalni pohod povijesnom lokalitetu Bijaći

U sklopu projekta Sačuvajmo Bijaće u 21. stoljeću, učenici i učitelji dviju kaštelanskih škola – OŠ Bijaći iz Kaštel Novog i OŠ kneza Trpimira iz Kaštel Gomilice na povijesnom lokalitetu Bijaći 25. veljače 2021. održali su manifestaciju povodom Dana svojih škola, ujedno i Dana grada Kaštela. Na tradicionalnom okupljanju kraj crkvice Sv. Marte prisjetili su se 4. ožujka 852. kada je izdana Trpimirova darovnica, povijesni dokument u kojem se prvi put spominje ime Hrvat.

Nazočne je u ime grada Kaštela pozdravio prof. Mate Barun, a u ime škola domaćina, ravnateljica OŠ Bijaći prof. Jadranka Šošić koja se prisjetila značajnih aktivnosti koje su se tijekom proteklih desetljeća realizirale na svetom tlu drevnih Bijaća koji u hrvatskoj povijesti, istakla je, imaju značajno mjesto. Poručila je učenicima da tuđe poštuju, a svoje vole najviše.

Kao i prethodnih godina, šestaši obje škole su u prirodi odmjerili snage u kvizu iz područja povijesti, zemljopisa, prirode, ekologije i kulturne baštine.

Zbog epidemioloških okolnosti nisu, kako je to uobičajeno, sudjelovali učenici drugih kaštelanskih škola i gostiju, a ni učenički zbor. Nije se održala ni likovna radionica na otvorenom.

Nagrađeni su pobjednici kviza: Marta BarišićAntonio Mornar i Toni Grubišić, članovi ekipe Sveti Nofar, inače učenici 6.b razreda OŠ Bijaći. Prigodne darove dobili su i članovi ostalih natjecateljskih ekipa koje je uručio Zoran Blažević, ravnatelj OŠ kneza Trpimira.

Program je vodila učenica OŠ Bijaći, sedmašica Ema Petra Jurić, a nastupili su učenici recitatori obiju škola: Karmela Lukas Rušnov, šestašica iz OŠ Bijaći i osmaš Ivan Katić iz OŠ kneza Trpimira. Skladbu je na violi izvela šestašica Petra Mustić iz OŠ kneza Trpimira.

Predavanje Bijaći – od sv. Marte do sv. Nofra, koje je i sastavni dio projekta Čuvari baštine s ovogodišnjom temom Skrivena blaga mista moga na natječaju Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije, održao je Petar Perić, učitelj geografije i povijesti u OŠ Bijaći. To je dodatni način da se popularizira značaj lokaliteta Bijaći užoj i široj javnosti, a posebno učenicima koji će ideju i aktivnosti prenositi u budućnost.

Nazočnima se predstavio čakavski pjesnik Velimir Pašara koji je nadahnuto čitao svoju poeziju prožetu motivima kaštelanskog zavičaja. Proveo je među učenicima i zanimljiv kviz o poznavanju čakavskih riječi te najuspješnije darivao zbirkom pjesama na čakavici Tražim snove prof. Zdravka Milišića, njegovog bivšeg učenika.

Predstavnici povijesne postrojbe Praetoriani Croatorum Mate Žura i Filip Ninčević prezentirali su srednjovjekovne vojne vještine.

Unatoč korona virusu i epidemiološkim okolnostima koje su diktirale broj nazočnih, okupljeni sudionici, predstavnici škola su, pridržavajući se svih epidemioloških mjera, u vedrom raspoloženju najavili proslavu Dana škole i Dana grada Kaštela.

Fotografija sudionika manifestacije Sačuvajmo Bijaće u 21. stoljeću!

Fotografija pobjednika kviza – ekipa Sveti Nofar iz OŠ Bijaći

Zoran Blažević, ravnatelj OŠ kneza Trpimira, učenici 6.b razreda OŠ Bijaći:

Antonio Mornar, Toni Grubišić i Marta Barišić i Jadranka Šošić, ravnateljica OŠ Bijaći

Ostale slike: