Započele su aktivnosti u Erasmus+ projektu Common Heritage from Tradition to Future (Zajednička baština od tradicije do budućnosti)
Autor: Administrator , 11. 5. 2022.

Bijaći je u tjednu od 09. do 14. svibnja 2022. domaćin Erasmus+ projekta Zajednička baština od tradicije do budućnosti (Common Heritage from Tradition to Future) u kojemu osim Hrvatske sudjeluju partnerske škole iz Grčke, Turske, Rumunjske i Bugarske koja je koordinator projekta. U gostima je 12 učitelja i 20 učenika koji su smješteni u obiteljima učenika OŠ Bijaći.

Kroz dijeljenje informacija o kulturnoj baštini i drugim aspektima partnerskih škola, kroz istraživanje naše kulturne baštine, otkrit ćemo našu raznolikost i započeti međukulturalni razgovor među pojedincima i zajednicama. Učenici će proširiti razumijevanje kulturne baštine kroz relevantne aktivnosti i istražiti sličnosti i razlike između partnerskih zemalja. Osjetit će i probuditi svijest za zaštitu naše kulturne baštine i stvoriti novi entuzijazam kao rezultat spoznaje da su naša prošlost i budućnost isprepletene. Ovaj plan daje djeci priliku da njeguju svoju kulturnu svijest i oblikuju stavove europskog građanina karakterizirane osviještenosti, tolerancijom, željom za usavršavanjem, brigom i poštivanjem lokalnih i globalnih kulturnih vrijednosti.

Sudionici projekta će u raznovrsnom programu posjetiti Split, Trogir, Šibenik, Sokolarski centar u Dubravi, Salonu, Klis, Muzej grada Kaštela, a u školi će se prirediti niz zanimljivih projektnih radionica.

Na svečanosti otvaranja projekta dobrodošlicu je svima zaželjela ravnateljica prof. Jadranka Šošić koja je istakla da joj je posebno drago što na Dan Europe koji se obilježava 09. svibnja otvaramo ovaj zanimljivi projekt i ugošćujemo prijatelje iz partnerskih škola iz različitih krajeva Europe.

Koordinatorica prof. Ksenija Žarković je, također, izrazila srdačnu dobrodošlicu gostima, kao i g. Petar Škovrlj, zamjenik pročelnika Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, tehničku kulturu i sport Splitsko-dalmatinske županije. TZ Kaštela je sudionicima projekta darovala promidžbene materijale o Kaštelima.

U uvodnom dijelu predstavila se mažoretkinja, sedmašica Marija Krajina, a u programu su nastupile članice Bijaćkih meštrovica Mirjana Dražin i Natalia Burazin koje su otpjevale tradicionalne kaštelanske pjesme uz pratnju prof. glazbene kulture Ivana Cinottia koji je izveo autorsku pjesmu Srdela blues, a gosti su poslušali i himnu OŠ Bijaći U našoj školi dijete se voli. Prikazan je i promotivni film o Kaštelima Seven reasons to visit koji je projektnim partnerima dočarao kaštelansku ljubavnu priču o Miljenku i Dobrili.

Ravnateljica je naglasila da je tema ovoga projekta Zajednička baština od tradicije do budućnosti uvijek aktualna i važna za sadašnje i buduće generacije jer nas uči da bez povijesti nemamo ni budućnost. Svi narodi imaju svoju baštinu i kulturu što je neizmjerno važno za duhovni razvoj čovječanstva i osjećaj pripadanja nečemu što je započelo puno prije nas, a nadamo se da će živjeti s novim generacijama u budućnosti, poručila je ravnateljica sudionicima projektne mobilnosti.

OŠ Bijaći je uključena u još dva Erasmus+ projekta. U ožujku smo bili domaćini u projektu European School for Sustainable Development, a u lipnju smo domaćini u projektu Kommunikation