Bijaćki osmaši u Vukovaru!
Autor: Administrator , 29. 4. 2022.

Nakon dvije godine naši osmaši su ponovno sudjelovali u izvanučioničkoj nastavi u posjetu Vukovaru i Memorijalnom centru Domovinskog rata Vukovar i to 28. i 29. travnja.

Javna ustanova povezuje sve memorijalne objekte u Vukovaru: spomenik na Trgu žrtava Ovčare, spomen-obilježje mjesta masovne grobnice žrtava iz Domovinskog rata na Ovčari, Spomen-dom Ovčara, Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, hangar „Velepromet“, Dom ratnika Lužac, Križ na Lušcu, Središnji križ, spomen-obilježje „Bogdanovci“, spomen-obilježje „Kukuruzni put“, spomen-obilježje „Sotin-Skendra“, spomenik „12 redarstvenika“, spomen-obilježje masovne grobnice „Nova ulica“, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata. Većinu njih naši su učenici posjetili i upoznali se s njihovom pričom.

U pratnji razrednica i razrednika svojih razreda: Ines Šarac, Tamare Smokrović, Petra Perića i  Ivana Cinottia, učitelja informatike Ante Bagarića, učiteljice razredne nastave Mirjane Dražin te tajnice Martine Vukasović,  učenici su tijekom noćnog i jutarnjeg putovanja stigli u Vukovar. Tijekom putovanja mogli su se upoznati s dijelom geografskih obilježja naše Domovine. Program je znatno skraćen te smo odmah po dolasku imali predavanja o raspadu Jugoslavije, početcima Domovinskog rata, bitci za Vukovar te mirnoj reintegraciji hrvatskog Podunavlja, srbijanskim ratnim logorima. U hostelu, u sklopu bivše vojarne,  učenici su bili smješteni u spavaonicama s petnaest i više kreveta. To je za njih bilo novo i vrlo uzbudljivo iskustvo. Željeli smo iskoristiti svaki trenutak te smo po vlastitom izboru posjetili vodotoranj te se popeli na njegov vidikovac. Nakon povijesno-geografskog predavanja učitelja Petra Perića, učenici su u gradskom središtu imali slobodno vrijeme koje su iskoristili za razgledavanje, kupovinu i druženje.

Sutradan su učenici upoznali mjesta koja su simbolizirala otpor, prkos, ponos i moral u Domovinskom ratu poput Trpinjske ceste, Vukovarsku bolnicu, Memorijalno groblje, Ovčaru, crkvu i samostan sv. Filipa i Jakova. Zatim je uslijedilo razgledavanje vojarne te vojne tehnike i opreme korištene za vrijeme trajanja bitke za Vukovar i uopće u Domovinskom ratu. Nakon ručka, učenici su s pratnjom posjetili i razgledali postav Muzeja grada Vukovara u dvorcu Eltz te Muzej vučedolske kulture. Tu su se dodatno upoznali s kulturno-povijesnom baštinom istočne Slavonije i Srijema. Poslijepodne i navečer je uslijedio povratak kući gdje smo sretno stigli u ranim jutarnjim satima.

Vrlo kratak posjet i dug put ostavili su velike dojmove, ojačan ponos i dodatno osviještene vrijednosti koje nam je ostavio Domovinski rat i njegov simbol – Vukovar. Drago nam je što se Vukovar znatno proljepšao od našeg zadnjeg posjeta i da one „vanjske“ rane polako zacjeljuju. Unutarnja bol, tuga i pamćenje ostaju kao upozorenje budućim naraštajima o važnosti očuvanja mira i stoljetnoj borbi naših predaka za slobodu i domovinu u kojoj danas živimo.

Galeriju slika možete pogledati u prilogu.

Autor: Petar Perić