DAY OFF – 13. travnja 2022.
Autor: Administrator , 14. 4. 2022.

U Velikom tjednu, u srijedu, 13. travnja 2022. prije početka proljetnih praznika, u OŠ Bijaći obilježen je DAY OFF – DAN BEZ informacijsko-komunikacijske tehnologije. Tijekom ovog dana učitelji su provodili nastavu bez uporabe IKT-a. Nastava je bila opuštenija i ležernija. Usporedno s nastavom održavale su se maštovite radionice koje su učenike na kreativan način podučavale starim tradicionalnim vrijednostima.

Naš kuhar Mario Szarvaš podučavao je učenike pripremi tradicionalnih jela, a naša spremačica Dragana Milić je s učenicima pripremila domaće fritule. Učitelj TZK-a Marin Nerlović demonstrirao je učenicima predmetne nastave stare tradicionalnim igre potezanja konopa, zoge i laštika što su svi rado prihvatili. Psihologinja Rajka Šore i pedagoginje Inga Nakićen i Anđela Majić su s učenicima razredne nastave u produženom boravku, igrale stare tradicionalne igre: Došla majka s kolodvoraLopovi i žandariCare Gospodare i Crna Marica 1, 2, 3 te laštika i gaze. Učiteljica TZK-a Ana Deković je s učenicima plesala stare plesove. Likovno-literarnu radionicu Trlja/Trilja (prema tekstu Nađana Dumanića) održale su knjižničarka Marina Kelava i pedagoginja Anđela Majić. U sklopu glazbene kulture školski zbor je pjevao tradicijske pjesme uz pratnju nastavnice Ane Malovan. Radionicu tehničke kulture pod nazivom Izrada magnetića od gipsa, provodila je učiteljica Maja Tadin.  Anamarija Bašić, učiteljica razredne nastave izrađivala je mornare od oblutaka s učenicima predmetne nastave. Sugrađanka Mirjana Ojdenić je naše učenike i učitelje učila zlatovezu. Učenici su, uz pomoć umirovljenice Ruže Donkov učili plesti maslinove grančice. Roko Szarvaš, učenik 8.d razreda, podučavao je učenike izradi golubice od srčike smokve. Uz voditeljicu vrta Anđelinu Lukas i domare, učenici su obavljali proljetne radove u školskom vrtu.

U sklopu nastave učitelji su u svojim razrednim odjelima provodili niz radionica, a posebno učiteljice razredne nastave. Ankica Jakeljić (3.b) učenike je podučavala šivanju i prišivanju dugmadi. Terezija Zokić je provela radionicu Nedilja od Cvitnice u 1.b razredu. Radionicu bojanja jaja vodile su s učenicima Benita Vladušić (4.a) i Marina Grgin (4.d), dok je Mirjana Dražin s učenicima 4.e razreda izrađivala piliće od vune. Ana Sučić je provela radionicu Reljefna jaja s učenicima 2.d razreda te su djeca igrala društvene igre na otvorenom. Stare igre, na satu tjelesne i zdravstvene kulture te radionicu izrade ukrasa za Uskrs, s učenicima 3.d razreda provela je Tončica Biliškov.

Radionicu Izrada uskrsnih dekoracija, pisanica i zečića odradili su učenici 5.b razreda, zajedno s učiteljicom hrvatskog jezika Marinom Veić. Učenici 8.a razreda i razrednica Ines Šarac održali su zanimljiv turnir u briškuli. Na satu njemačkog jezika učenici su, uz vodstvo nastavnice Sanje Mikelić, igrali stare društvene igre. Učiteljica engleskog jezika Ksenija Žarković je s učenicima 6.b razreda u školskom vrtu provela igru potrage za jajima pod nazivom Easter Egg Hunt.

Da se i nastava informatike ne mora nužno provoditi putem IKT-a pokazali su nam učitelji informatike. Učenici razredne nastave s učiteljicom Marinom Ćatipović su kroz mnoštvo društvenih igrica realizirali satove informatike te su kreativnim putem učili i ponavljali gradivo. Učitelj informatike Ante Bagarić je informatičko gradivo podučavao i vježbao putem igre asocijacije, pantomime i vješala s učenicima predmetne nastave.

Danas nam informacijsko-komunikacijska tehnologija pomaže u životu, pa tako i tijekom obrazovanja. No, koliko nam pomaže, toliko nam i „odmaže“. Previše vremena se provodi na Internetu koristeći se informacijsko-komunikacijskim tehnologijama koje nas tako „odvlače“ od stvarnog svijeta. Uključujemo se u virtualnu stvarnost i zaboravljamo prave istinske životne vrijednosti. Upravo je u našoj školi prema ideji ravnateljice, a uz potporu roditelja i školskog tima, pokrenuta inicijativa da se barem ovog DAY OFF dana vratimo starim tradicionalnim vrijednostima te da, makar nakratko, pobjegnemo od modernog načina života, mobitela, interneta, televizije, itd...

DAY OFF – DAN BEZ informacijsko-komunikacijske tehnologije obilježen je mnoštvom zanimljivih, kreativnih, maštovitih i edukativnih  radionica u kojima su rado sudjelovali učenici i učitelji te tehničko osoblje naše škole. Dokazali smo da se možemo družiti, zabaviti i učiti bez informacijsko-komunikacijske tehnologije i bez stalnog buljenja u mobitele i ostala sredstva suvremenog doba. Sigurno je da ćemo sve ovo opet ponoviti!!!