TJEDAN KREATIVNOSTI
Autor: Anđela Majić, 26. 3. 2022.

Logika će vas odvesti od točke A do točke B. Mašta će vas odvesti gdje god to poželite.

Albert Einstein

U tjednu od 21. ožujka do 25. ožujka 2022. u Osnovnoj školi Bijaći svi razredni odjeli razredne i predmetne nastave posvetili su jedan ili više nastavnih sati obilježavanju Tjedna kreativnosti.

U razrednoj nastavi, učenici prvih razreda obilježili su Tjedan kreativnosti kroz inovativne metode nastave – poučavanje na otvorenom, snimanjem videa stvaralačkog čitanja i izradom razredne slikovnice „Jesen u našem gradu“ i „Putovanje Ane i Olivia“ (priča o maslinovom ulju) te posjetom Staroj maslini.

Učenici drugih razreda su izradili maketu svoga mjesta od glinamola, osmislili su koreografiju na dječji napjev „Mali ples“ te su odradili likovne radionice na temu proljeća i izradom cvjetnih origamija. Mali prirodnjaci su tijekom Tjedna kreativnosti sadili luk, grašak i cvijeće u povrtnjaku razreda.

Tjedan kreativnosti učenici trećih razreda obilježili su kroz kreativno izražavanje putem likovnih radionica, pisanjem poezija kreativnošću kroz matematiku.

Četvrti razredi su kreativni tjedan obilježili likovnim radionicama i izložbom likovnih radova te izradom cvjetnog vijenca od recikliranog materijala.

Na satu informatike učenici razredne nastave su kreirali i rješavali Kahoot kvizove. U programu Scratch kreirali su igre “Ping-Pong”, “Utrka” i “Svemirska avantura” te su izrađivali upute i korake razvrstavanja otpada. Učenici su izradili plakat o važnosti pravilnog sortiranja i odlaganja otpada u programu Canva i 3D bojanje.

Povodom Tjedna kreativnosti, a u sklopu obilježavanja 100. obljetnice rođenja pjesnikinje Vesne Parun, Aktiv hrvatskog jezika održao je kreativne literarne radionice potaknute stihovima Vesne Parun, dok je Aktiv matematike s učenicima odradio matematičke igre: sudoku, kriptografija i matematički labirint.

Tijekom Tjedna kreativnosti učenici su na satu njemačkog jezika sudjelovali u višejezičnim Kahoot kvizovima.

U predmetnoj nastavi učenici petih razreda su, osim kreativne literarne radionice, Tjedan kreativnosti obilježili kreativnom haiku radionicom, lektirnim kvizom Strah u Ulici lipa, izradom modela molekula od različitih materijala te prezentacijom i izradom plakata o grčkim bogovima.

Učenici šestih razreda su Tjedan kreativnosti, uz kreativnu literarnu radionicu, obilježili učenjem Cha cha cha plesa te osmišljavanjem i provedbom igrokaza potaknuti činjenicom da je humor jedna od tehnika poticanja kreativnosti.

Sedmi razredi su sudjelovali u programu Aktiva hrvatskog jezika i Aktiva matematike. Osim toga, učenici su sudjelovali u izradi i prezentaciji plakata sa Instagram postovima i u izradi naslovnice knjige Zaljubljen do ušiju.

Osmi razredi su Tjedan kreativnosti obilježili glazbenom radionicom, likovnom kreativnom radionicom izrade plakata, literarnom radionicom, izradom PowerPoint prezentacija o obnovljivim izvorima energije te izradom panoa o državama partnerskih škola Erasmus+ projekta.

Učenici osmih razreda sudjelovali su u kuharskoj i cvjećarskoj radionici. Kuharsku radionicu proveo je naš Mario Szarvaš. U kuharskoj radionici učenici su, zajedno s kuharom, sudjelovali u postupku pripreme i realizacije ukusnih jela. Cvjećarsku radionicu predvodio je cvjećar Petar Paravija koji je školu ukrasio cvjetnim instalacijama i aranžmanima koju je napravio uz pomoć naših učenika.

Tjedan kreativnosti obilježila je i stručna služba provedbom kreativnih radionica. Psihologinja Rajka Šore održala je s učenicima 3.a razreda radionicu Pjevamo na hrvatskom znakovnom jeziku učeći dječju pjesmu Zeko i potočić na HZJ. Pedagoginja Inga Nakićen održala je kreativnu radionicu Pokušaj i ovo s učenicima 6.c razreda. Stručne suradnice knjižničarka Marina Kelava i pedagoginja Anđela Majić su održale kreativnu literarno-likovnu radionicu Moja zvijezda s učenicima 3.d razreda, u sklopu produženog boravka. Učenički radovi izloženi su u knjižnici škole.