Ukupno: 719334
Započele su aktivnosti u Erasmus+ projektu European Schools for Sustainable Development (Europske škole za održivi razvoj)
Autor: Administrator , 28. 3. 2022.

Naša škola je u tjednu od 28. ožujka do 01. travnja 2022. domaćin Erasmus+ projekta Europske škole za održivi razvoj (European Schools for Sustainable Development) u kojemu osim Hrvatske sudjeluju partnerske škole iz Litve, Turske, Rumunjske, Italije i Mađarske koja je koordinator projekta.

U gostima je 10 učitelja i 21 učenik koji su smješteni u obiteljima učenika OŠ Bijaći. Ciljevi ovoga projekta su međunarodna suradnja, uspostava EKO-parlamenta na kojem se raspravlja o temama održivog razvoja, upoznavanje sa 17 ciljeva održivog razvoja, razvoj vještina kod učenika: socijalizacija, poduzetnost, stvaralaštvo, praktične vještine, organiziranost i aktivna uključenost, prepoznavanje i analiza problema i izazova u okolišu te unaprjeđenje metoda poučavanja učenika u području održivog razvoja.

Namjena aktivnosti je učenike, učitelje i lokalnu zajednicu upoznati s ciljevima održivog razvoja. Koordinator je Petar Perić, prof. geografije i povijesti uz projektni tim.

Središnja tema ove projektne mobilnosti u Kaštelima je Živuća baština (Living Heritage).

U OŠ Bijaći se, uz niz ostalih raznovrsnih aktivnosti i projekata, u protekle dvije godine znatno više radi na promidžbi ciljeva održivog razvoja što je ujedno i jedna od glavnih zadaća ovog projekta, ali i putokaz za nastavak aktivnosti. Da bi što više govorili o održivom razvoju, u školi je utemeljen EKO-parlament te Učenički klub. Sudionici raspravljaju i posebno rade na očuvanju kaštelanske baštine što je temeljno načelo i postojećeg projekta Sačuvajmo Bijaće u 21. stoljeću započetog prije više od dvadeset godina.

Sudionici projekta će u raznovrsnom programu posjetiti Split, Trogir, Šibenik, Sokolarski centar u Dubravi, vjetropark Danilo, Klis, Etno Agro park Stella Croatica, Muzej grada Kaštela i povijesni lokalitet Bijaći, a u školi će se prirediti niz zanimljivih projektnih radionica.

Na svečanosti otvaranja projekta dobrodošlicu su osim ravnateljice prof. Jadranke Šošić i koordinatora Petra Perića, gostima zaželjeli i Antonia Kljaić, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti grada Kaštela i Petar Škovrlj, zamjenik pročelnika Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, tehničku kulturu i sport Splitsko-dalmatinske županije. Nazočila je i Nada Maršić, direktorica TZ Kaštela koja je sudionicima projekta darovala promidžbene materijale o Kaštelima.

U programu koji je vodila prof. engleskog jezika Tomislava Rogošić, sudjelovale su kaštelanske mažoretkinje i prof. glazbene kulture Ivan Cinotti koji je izveo autorsku pjesmu Srdela blues, a gosti su poslušali i himnu OŠ Bijaći U našoj školi dijete se voli. Prikazan je i promotivni film o Kaštelima Seven reasons to visit koji je projektnim partnerima dočarao kaštelansku ljubavnu priču o Miljenku i Dobrili.

Svečanosti su nazočili i članovi Školskog odbora i Vijeća roditelja OŠ Bijaći.

Ravnateljica je naglasila da je tema ovoga projekta Europske škole za održivi razvoj veoma aktualna i važna za sadašnje i buduće generacije te je podsjetila na staru narodnu mudrost:

„Čuvajmo Zemlju i prirodu na njoj jer ih nismo naslijedili od svojih predaka nego smo ih posudili od svojih potomaka.“

Sljedeća mobilnost u okviru ovoga projekta odvit će se krajem svibnja u Litvi koja je novi domaćin.

OŠ Bijaći je uključena u još dva Erasmus+ projekta. U svibnju je domaćin u projektu Common Heritage from Tradition to Future kojim koordinira Ksenija Žarković, prof. engleskog jezika koja je, prema riječima ravnateljice najaktivnija u EU projektima. U lipnju je OŠ Bijaći domaćin u projektu Kommunikation kojim koordinira Sanja Mikelić, prof. njemačkog jezika.