AKTIVNOSTI POVODOM DANA GRADA KAŠTELA I DANA ŠKOLE 04. 03. 2022.
Autor: Anđela Majić, 4. 3. 2022.

U tjednu od 28. veljače do 4. ožujka 2022. u Osnovnoj školi Bijaći svi razredni odjeli razredne i predmetne nastave posvetili su jedan ili više nastavnih sati obradi tematike vezane za grad Kaštela kako bi na taj način obilježili Dan grada Kaštela i Dan škole.

U razrednoj nastavi, učenici prvih razreda su na satu likovne kulture obilježili Dan grada Kaštela i Dan škole likovnim izražavanjem na temu „Kaštelanske kuće“, „Suprotnosti oko nas: 7 KAŠTELA - 7 BISERA“ i „Moje mjesto, moj grad“.

Učenici drugih razreda su na satu likovne kulture crtali kulu Kaštilac, kaštelanske dvorce i crkvice te je učenicima pročitana slikovnica o Miljenku i Dobrili autorice Nade Jerčić.

Dan grada Kaštela i Dan škole učenici trećih razreda obilježili su literarnim i likovnim izražavanjem na temu „Moj grad“, crtali su kaštelanske dvorce, stare kaštelanske kuće, kaštelanske nošnje i staru maslinu, a pogledali su i PowerPoint prezentaciju o Bijaćima pod naslovom Bijaći - od Sv. Marte do Sv. Nofra. Učenici su proučavali brošure o Kaštelima te su u sklopu produženog boravka čitali slikovnicu „Priča o kaštelu Vitturi u Kaštel Lukšiću“. Četvrti razredi su likovnim izražavanjem na temu „Dvorci Kaštela“ i „Moj grad“ i literarnim izražavanjem na temu „Kaštela - značenje obilježavanja Dana grada“ te upoznavanjem s poviješću Kaštela i PowerPoint prezentacijom „Kaštelanske nošnje“ proslavili ovaj dan. Na satu informatike učenici razredne nastave su na tabletu i računalu crtali logo škole, crkvicu Sv. Marte i Sv. Nofra, pisali su o gradu i školi te su u programu Scratch gradili suhozid.

U predmetnoj nastavi učenici su učili o važnosti datuma 4. ožujka i značaju Trpimirove darovnice te su učili o Bijaćima putem prezentacije Bijaći - od Sv. Marte do Sv. Nofra. Pojedini razredi sudjelovali su u kahoot kvizu Čuvari baštineBijaći i proučavali su brošure o Bijaćima. Na satu Hrvatskog jezika učenici petih razreda čitali su priču i pisali pjesme o Miljenku i Dobrili akrostihom te su učili o značaju Trpimirove darovnice.

Učenici šestih razreda vodili su razgovor i raspravu o gradu Kaštela na temu „Između prošlosti i budućnosti“, upoznali su se s legendom o Miljenku i Dobrili adaptacijom i dramatizacijom odabranih scena te su predstavljali grad i školu putem pisanja pisma vršnjacima.

Sedmaši su pogledali PowerPoint prezentaciju i video o Bijaćima, a proučavali su i važnost 04. ožujka 852. i 1170 godina od prvog pisanog spomena imena Hrvat u Trpimirovoj darovnici što je od posebnog značaja za povijest hrvatskog naroda.

Na satu Glazbene kulture osmaši su pjevali i prisjećali se zavičajnih pjesama. Učenici osmih razreda učili su i o važnosti lokaliteta Bijaći i značaju Trpimirove darovnice, a gledali su i film o knezu Trpimiru. Na satu Tjelesne i zdravstvene kulture učenici su igrali stare tradicionalne igre.

1. RAZREDI

LIKOVNO IZRAŽAVANJE - Kaštelanske kuće, 1.a

LIKOVNO IZRAŽAVANJE - Suprotnosti oko nas, 7 KAŠTELA - 7 BISERA, 1.b

LIKOVNO IZRAŽAVANJE - Moje mjesto, moj grad, 1.c

LIKOVNO IZRAŽAVANJE - Moje mjesto, moj grad, 1.d

2. RAZREDI

LIKOVNO IZRAŽAVANJE - Kula Kaštilac, 2.a

LIKOVNO IZRAŽAVANJE - Dvorci u Kaštelima, 2.b

ČITANJE PRIČE MILJENKO I DOBRILA - Nada Jerčić, 2.c

LIKOVNO IZRAŽAVANJE – Kaštelanski dvorci i crkvice, 2.d

3. RAZREDI

LITERARNO I LIKOVNO IZRAŽAVANJE - Moj grad, 3.a

LIKOVNO IZRAŽAVANJE – Kaštelanski dvorci i stare kaštelanske kuće, 3.b

PREZENTACIJA O BIJAĆIMA, 3.c

LITERARNO IZRAŽAVANJE – Priča o kaštelu Vitturi u Kaštel Lukšiću;

LIKOVNO IZRAŽAVANJE – Kaštelanska nošnja, Stara maslina i brošure o Kaštelima, 3.d

4. RAZREDI

LIKOVNO IZRAŽAVANJE - Moj grad;

LITERARNO IZRAŽAVANJE – Kaštela; Značenja obilježavanja Dana grada, 4.a

POVIJEST KAŠTELA, 4.b

POVIJEST KAŠTELA, 4.c

PREZENTACIJA KAŠTELANSKE NOŠNJE, 4.d