Bodrum (Turska) – ostvarena prva mobilnost Erasmus+ projekta European Schools for Sustainable Development
Autor: Petar Perić, 12. 10. 2021.

Naše „izaslanstvo“ sastavljeno od učenica i učenika 8.b i 8.c (Ana Čavka, Vinka Radunić, Roko Mikelić, Luka Biljaka) te pratnje (ravnateljica Jadranka Šošić, učiteljica Sanja Mikelić, koordinator projekta učitelj Petar Perić) uspješno je odradilo svoju zadaću u Bodrumu u Turskoj.

U tom jugozapadnom dijelu Male Azije boravili smo od 3. do 9. listopada na poziv naših partnera iz Bodrum Bilim ve Sanat Merkezi. Proveli smo pet vrlo aktivnih i raznolikih dana.

Učenici su bili smješteni kod obitelji svojih vršnjaka koji sudjeluju u projektu. Navečer bi se družili s njihovim obiteljima te upoznavali njihov način života. Tijekom dana aktivno su sudjelovali u provedbi projekta kroz različite radionice, prezentacije, kvizove, igre, obilaske, izlete i naravno druženje i zabavu. Program kroz pet dana je izgledao kako slijedi:

1. dan – Svečano otvaranje mobilnosti na glavnom gradskom trgu na kojem su mladići i djevojke u narodnim nošnjama plesali tradicionalni ples. Upoznavanje s učenicima i učiteljima iz drugih država partnera Erasmus+ projekta: Mađarske, Rumunjske, Litve i Turske. (Talijani su zbog pandemije bili odsutni.) Posjet i svečani prijem kod gradonačelnika Bodruma, guvernera okruga Bodrum i ravnatelja Nacionalne obrazovne agencije okruga Bodrum. Posjet Centru za recikliranje te upoznavanje s načinima prikupljanja korisnog otpada. U školi domaćina prezentacija o našoj domovini, gradu i školi te isticanje poveznice s državama partnerima u projektu. Koncert na temu klimatskih promjena te radionica stvaranja zvukova iz prirode s pomoću ruku.
  2. dan - Posjet kamenim vjetrenjačama Gumbet na uzvisini iznad grada. Obilazak nekadašnjih gradskih vrata Myndos grada Halikarnasa te posjet grobnici kralja Mauzoleja - jednom od sedam čuda antičkog svijeta. Posjet Pomorskom muzeju te obilazak utvrde Bodrum i antičkog kazališta. U školi prisustvovanje prezentaciji o obnovljivim izvorima energije te sudjelovanje u STEM radionici.
  3. dan - Posjet masliniku izvan grada i upoznavanje s načinom prerade maslina. Berba maslina i kušanje maslinovog ulja. Slobodno vrijeme – kupanje u Egejskom moru. U školi radionice na temu vjetroturbina te proizvodnje recikliranog papira. STEM radionica - navodnjavanje sobnih biljaka s Arduinom. Kviz natjecanje iz geografije. (Pobjednica naša učenica Ana Čavka).
  4. Cjelodnevni izlet u turistički grad Dalyan. Plovidba istoimenom rijekom i posjet povijesnom i arheološkom lokalitetu antičkog grada Kaunosa. Plovidba do riječnog ušća i kupanje. Zabava i druženje te slobodno vrijeme. Posjet Iztuzu – zaljev s centrom za njegu i uzgajalište kornjača Caretta Carettas.
  5. Svečanost zatvaranja te dodjela potvrda za sudjelovanje u projektnim aktivnostima. Slobodno vrijeme za druženje i šetnju Bodrumom.

Nakon pet dana, teška srca smo se oprostili od naših prijatelja domaćina i prijatelja iz drugih škola. Iskustvo koje su naši učenici stekli u temama povezanim s održivim razvojem su velika i primjenjiva su u našoj školi i lokalnoj zajednici. Stečene pozitivne emocije i sjećanja, tijekom vremena provedenog u druženju i upoznavanju, su nemjerljivi i vječni. Iako nas očekuje mnogo posla, radujemo se dolasku svih naših prijatelja u Kaštela na proljeće sljedeće godine.