110. godina kaštelanske ljepotice
Autor: Petar Perić, 2. 10. 2021.

Na današnji dan, 2. listopada 1911. godine svečano je otvorena zgrada osnovne škole u Kaštel Novome … djeci na korist i napredak.

Tijekom 95. (2006. godine) i 100. godišnjice (2011. godine) od izgradnje naše stare školske zgrade za školsku i širu javnost pripremljena je prezentacija i predavanje o povijesti naše škole. Posebno svečano je bilo povodom otvaranja izložbe U skuli moga dide autorice Sanje Acalije kojom je u dvorani Muzeja grada Kaštela u kaštelu Vitturi u Kaštel Lukšiću upriličeno predavanje. Tim povodom je i u prizemlju naše škole u „školskom muzeju“ postavljena  navedena izložba. Tadašnji članovi aktiva povijest - geografije naše škole izvukli su iz zaborava mnoge nepoznate ili nedovoljno poznate činjenice o povijesti školstva u Donjim Kaštelima te o povijesti naše stare školske zgrade. Brojni dokumenti, koje je i potpisnik ovih redaka proučavao te fotografirao, otkrili su brojne zanimljivosti kojih se prigodno ovdje u kratkim crtama prisjećamo.

Razvoj školstva u Kaštelima odraz je niza gospodarskih i društveno-političkih odnosa svoga vremena. Iako je školstvo bilo prisutno i u ranijim stoljećima, pravi početak se može pratiti od 1806. godine. No nastava je bila neredovita i u neodgovarajućim prostorima. Početak 20. stoljeća donio je brojne društvene promjene, a među njima i svijest o potrebi gradnje odgovarajuće školske zgrade koja bi zadovoljavala uvjete suvremenog školstva. Unatoč problemima uzrokovanih lokalnim političkim razlozima, ipak je došlo do dogovora o gradnji donjokaštelanske škole. Podignuta je u čast šezdesete godišnjice dolaska na vlast kralja i cara Franje Josipa o čemu je on i službeno obaviješten. Izgradnja je započela 1910. godine prema nacrtu ing. Juraja Botića iz Splita te stilski većinom pripada historicizmu uz utjecaj bečke secesije prilagođene lokalnoj sredini. Posebnost zgrade je i u tome što se u njenoj gradnji koristio novi materijal – cement. Unutar zgrade prisutan je simetričan raspored sadržaja.

Svečanost otvaranja je bila upriličena uz prisustvo lokalnih glazbarskih društava, brojnih političkih i vjerskih osoba toga doba, školsku upravu te mnoštvo djece i mještana. Program je upotpunjen svečanom procesijom do župne crkve i natrag do škole. Župnik je predvodio misu, a kasnije je uslijedio blagoslov školskih prostorija, pozdravni govori dužnosnika, a djeci su podijeljeni slatkiši. Upriličen je i svečani objed u prizemlju škole, a svečanost je potrajala do ranih poslijepodnevnih sati.

Posljedica svega navedenoga je početak rada u novoj školskoj zgradi, zapravo općinskoj muškoj i ženskoj školi, koja će postaviti temelj kontinuiranom razvoju školstva u Donjim Kaštelima u vremenima koja će uslijediti. Preselili smo se u novu školsku zgradu 2014. godine koja odgovara školstvu 21. stoljeća. Međutim i stodeset godina nakon svečanog otvorenja i dalje smo vezani uz naše početke. Kao i stara školska zgrada tako i ova nova, dom je novim naraštajima koji će ispisivati budućnost.